Backlink Nedir?

Backlink nedir, sorusunu kısaca tanımlamak gerekirse “geri bağlantı linki” diyebiliriz. Backlink, etkili ve alakalı bir web sitesinden, kullanıcıyı kendi sitenize çekecek doğru bağlantı linki oluşturmaktır. Backlink için “gelen bağlantılar” veya “giden bağlantılar” da denir. Backlink, SEO için ciddi derece de önemlidir. Backlink, site dışı SEO da denir.

backlink

Backlink SEO

Doğru ve kaliteli backlink, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında, örneğin; google site sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yarayan önemli SEO çalışmasıdır. Bu sadece bizim fikrimiz olmadığı gibi, arama motorlarına ciddi bilgi kaynağı sunan, Vikipedi, özgür ansiklopedi; google ve benzeri arama motorlarının, genellikle bir web sitesinin sahip olduğu (backlink) geri bağlantı sayısını o web sitesinin SEO, arama motoru sıralamasını, popülerliğini ve önemini belirlemek için en önemli faktörlerden biri olarak kullanılacağını sayfasında açıklamıştır.

Google Backlink

Google vb arama motorları, (backlink) geri bağlantı linkini bir sıralama sinyali olarak kullanır, çünkü google site sıralaması ile başarı göstermiş bir web sitesi o siteye geri bağlantı gönderdiğinde, geri bağlantı verilen sitenin içeriğinin önemli ve değerli olduğunu düşünerek SEO da ciddi etki sağlar. Backlink, arama motoru algoritmasında, SEO ile web sitenizi büyütmek için yapacağınız, içerik pazarlama ve performans stratejinizde önemli bir rol oynar. Doğru yapılan backlink, sitenize ciddi anlamda ziyaretçi çekmenizi sağlayacak geri bağlantı linkidir. Backlink kontrol için en popüler olan ahrefs uygulamasını kullanabilir, doğru yada hatalı backlink, geri bağlantı linklerini kolayca bulabilir ve kontrol edebilirsiniz. Ahrefs ile Ücretsiz backlink denetleyicisi ile herhangi bir sitedeki backlinkleri kontrol edebilirsiniz.

Ahrefs

Backlink Türleri

Geri bağlantı linki olarak kullanılan iki tür backlink çeşidi bulunmaktadır. Gelin birlikte inceleyelim.

  • Nofollow : <a href=”https://sizinsiteniz.com/blog” rel=”nofollow”> 
  • Dofollow: <a href=”https://sizinsiteniz.com/blog”> 

Nofollow backlink, bağlantı yok seçimi ve arama motorlarının görmemesi için kullanılır. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmaz.

Dofollow backlink, herkesin web sitesine almak istediği geri bağlantı linki (backlik) çeşididir. Sadece başarılı sitelerden gelen backlink SEO çalışmasına katkıyı sağlayacağını unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı linki, SEO arama motoru site sıralaması konusunda birinci sayfa ve birinci sırada olmanıza destek olur.

Backlink:

Doğru ve Başarılı Nereden ve Nasıl Alınır?

Site dışı SEO da siteniz için ihtiyacınız olan backlink, geri bağlantı linkini ücretli veya ücretsiz olarak alabilirsiniz. Doğal yollardan alınmış veya gönderilmiş backlink ücretli olarak almış olduğunuz backlink den daha değerlidir. 

Siteniz için backlink, geri bağlantı linkleri oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Web siteniz için kaliteli ve etkileşimi güçlü backlinkler oluşturmanın en basit yolları,

  • Sosyal medya profilleri (facebook, instagram, twitter, linkedin, youtube, pinterest) ile,
  • Blog, forum, haber siteleri ile,
  • Kendi nişinizi oluşturma ile,
  • Arama motorları uygulama ve araçları ile en basit şekilde backlink alabilirsiniz.

SEMrush gibi bir geri bağlantı aracı sayesinde sitenizdeki, hatalı ve doğru backlink bağlantılarını kolayca bulabilirsiniz.

RIVALDE SEO Ajansı, sizlere siteniz için en doğru ve etkili backlink hizmetini veriyoruz. Backlink fiyatları ve detaylı bilgi için hemen bizi arayabilirsiniz.

SEMrush | Backlink Sorgulama

BACKLİNK | SIKÇA SORULAN SORULAR

Backlink nedir?

Arama motorlarında yüksek değerlere sahip bir siteden, sizin sitenize gönderilen geri bağlantı linkine backlink denir. Backlink için ayrıca site dışı SEO çalışması da diyebiliriz.

Backlink nasıl yapılır?

Backlink, iki türlü yapılabilir.

  1. Doğal yöntemlerle siteler backlink verir, 
  2. Sosyal medya hesapları, blog, haber siteleri vb. yüksek değerlere sahip sitelerden geri bağlantı linki alarak yapılabilirsiniz. Güçlü ve yüksek değerlere sahip backlink (geri bağlantı linki) almak istiyorsanız, hemen bizi arayabilirsiniz.
Backlink neden önemli?

Backlink, web site ve SEO sıralaması için bir nevi arama motorlarına gönderilen sinyal gibidir. SEO çalışması yapılan bir site için backlink, arama sonuçları site sıralaması için birinci sayfa veya birinci sıra fırsatı sunmaktadır. Site dışı SEO backlink, ciddi önemli yere sahip olduğu kadar, olmazsa olmazlarından diyebiliriz.

Backlink nereden alabilirim?

Her siteden backlink alınmaz! Backlink, almadan önce mutlaka alacağınız web sitesinin değerleri, durumu, sitenizle etkileşimi vb. kriterleri dikkatlice analiz edilerek fayda sağlayacağına inandığınız, doğru ve istediğiniz etkiyi yaratacak sitelerden alabilirsiniz.

Kaliteli backlink nasıl alabilirim?

Kaliteli backlink, doğal SEO ile alabilirsiniz. Google vb arama motorlarındaki pagerank (PR), otorite puanı vb. değerleri yüksek olan web sitelerinden, siteniz için kaliteli backlinkler alabilirsiniz. Kaliteli backlink almak için hemen bizi arayabilirsiniz.

Dofollow backlink nedir?

Dofollow backlink, herkesin web sitesine almak istediği (backlik) geri bağlantı linkidir. Sadece başarılı sitelerden gelen backlink SEO çalışmasına katkıyı sağlayacağını unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı linki, SEO arama motoru sonuçlarında, site sıralaması konusunda birinci sayfa ve birinci sırada olmanıza destek olur. Örnek; <a href=”https://sizinsiteniz.com/blog”> dofollow linki için bunu örnek verebiliriz.

Nofollow backlink nedir?

Nofollow backlink, bağlantı yok seçimi ve arama motorlarının görmemesi için kullanılır. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmaz. Örnek: <a href=”https://sizinsiteniz.com/blog” rel=”nofollow”> nofollow linki için bunu örnek verebiliriz.

Ücretsiz backlink nasıl alabilirim?

Ücretsiz backlink, almak için biraz çaba ve zaman gerekir. Siteniz için oluşturacağınız ve otorite puanı yüksek olan sitelerin dikkatini çekebilecek, etkili bir web sitesi içerik oluşturarak zaman içerisinde ücretsiz ve kolayca alabilirsiniz.

Penguin Algoritması nedir?

Penguin algoritması: manipülatif bağlantı düzenleriyle uğraşan, backlink, web sitesi sonuçları ve site sıralaması için filtreleme işlemi yapan, Google algoritma aracı veya yazılımıdır.

Backlink nasıl kontrol edilir?

Siteniz için backlink kontrol yada sorgulama için kullanabileceğiniz, birden fazla online ve ücretsiz backlink kontrol uygulaması bulunmaktadır. Backlink kontrol veya online sorgulama için ahrefs ve semrush programını kullanabilirsiniz.