Doğru SEO Ajansı Nasıl Seçilir

Aklınızdan geçirdikleriniz değil, plandığınız ve hayata geçirdiğiniz işler sizi başarıya götürecektir. İyimserler ve karamsarlar arasında tercih yapmamız gerekmez. Onlara her zaman ihtiyacımız var. Örneğin; iyimserler uçağı icat ettiler, karamsarlar paraşütü yaptılar. 

Doğru SEO ajansı nasıl seçilir, sorusunun cevabını açıklamadan önce sizlere bu makalemizin devamında, Kurumsal SEO ajansına sorulması gereken soruları incelemenizi öneririz.

 • Sitenizin SEO çalışmasına veya SEO ajansına ihtiyacı olduğunu nasıl anladınız?
 • Sitenizin tarama, dizin ekleme veya site genelinde arama motoru sıralama sorununuz mu var?
 • Sitenizin içeriği ile eksikleri olduğunu nasıl fark ettiniz?
 • Sitenize ziyaretçi az mı geliyor, kullanıcı trafiğinin az olduğunu nasıl anladınız veya kontrol ettiniz? bu maddelerin hiçbiri de olabilir. SEO yada SEO ajansı’nın iyisi kötüsü var mı diyebilirsiniz. Evet, ciddi anlamda size ve şirketinize zarar verebilecek kadar kalıcı hasarları olabilir. Etkili ve doğru yapılmayan, SEO çalışması siteniz de kalıcı veya düzeltilmesi zor hasarlar oluşturur. Örneğin; Tek bir yanlış teknik SEO ayarı tüm sitenizi çökertebilir.

Markanız için doğru ve güvenilir SEO ajansı arıyorum, diyorsanız. İşte bu diyebileceğiniz, Türkiye geneli SEO hizmeti veren bir çok SEO ajansı seçeneğiniz var. SEO için doğru ajans seçimi yaparken, mutlaka sitenizin ihtiyacı olan google site sıralaması yada ziyaretçi trafiği ile ilgili “Hedeflerini ve İstediğiniz Sonuçları” belirlemenizi tavsiye ederiz.

RİVALDE SEO Ajansı: Markanıza Sağladığı Faydalar

Doğru ve etkin yapılacak, SEO çalışması aşağıdaki başarılı sonuçları vermesini bekleyebilirsiniz:

 • Marka bilinirliği oluşturur ve artırır,
 • Site sıralamanızı iyileştirir,
 • Sitenize gelen trafiği artırır,
 • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve web sitesi performansı sağlar,
 • Masaüstü ve mobil site performansı sağlar,
 • Markanızın güvenilirliğini artırır,
 • E-ticaret yada kurumsal hizmet sitesi ise, satış veya hizmet alıcısının birincil kaynağı olabilir,
 • Tıklanma oranı (TO) dönüşüm oranları ile satışlara destek verir,
 • Çevrimiçi arama yaptıktan sonra yerel kullanıcıların fiziksel bir mağazayı ziyaret etme şansını artırır,
 • Sitenizin mobil uyumluluk ve site hız gibi çeşitli yönlerini iyileştirir,
 • Pazar payını korumanıza yardımcı olur,
 • Rekabette öne geçmenizi sağlar,

Google site sıralamanızı ve organik trafiğinizi iyileştirmek ve SEO çalışması sonuçlarını izlemek için SEO izleme araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Dahası, mevcut SEO taktiklerinizden doğru sonuçları alamıyorsanız, SEO faaliyetleri ve stratejilerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir.

SEO çalışmasını kendiniz de yapmaya çalışabilirsiniz, doğru ve etkili SEO sonuçları almanız için profesyonel hizmet veren kurumsal SEO ajansı ile anlaşarak çalışmanızı öneririz. 

Seo Ajansı

Markalar, Doğru SEO Ajansını Seçerken Yaptığı Hatalar

 •  “Ucuz” SEO Ajansı Seçimi,

SEO hizmeti ve ajansları söz konusu olduğunda SEO fiyatları şirketler açısından önemlidir. 

Bir bütçe belirleyip ve bu bütçe dahilinde bir SEO ajansı şirketi bulmak mı istiyorsunuz? Ancak bu bir hata, birçok işletmenin gerçekçi olmayan bütçe belirlemesi, şirketin site veri analizi ile birlikte raporlama ve planlaması yapılmadan ajans seçmek hatadır. Örneğin; şirketler ayda 700 – 1000 TL gibi düşük bütçeli SEO danışmanlığı sunan ajansları bularak ve seo ücretlerini makul bir miktar olduğunu düşünerek, SEO ajansının seçimindeki hatayı ise marka ilerleyen zamanda alacağı veril ve raporlar ile fark edebilir.

Ucuz SEO uzmanı yada danışmanlığı hizmeti sunduğunu iddia eden ajanslar genellikle hatalı strateji uygular.Örneğin var olmayan getirileri sağlamak için kopyala ve- yapıştır tekniği kullanarak, yetersiz seo çalışması yaparlar. Veya ekibinizle iletişim kuramazlar. Yine, bu hizmet eksikliği korkunç müşteri deneyimi ve geri dönüşüyle ​​sonuçlanır.

Doğru ve etkili seo çalışmasını, güvenilir SEO uzmanı ekibi ile birlikte yapan, başarılı dijital ajansların aylık seo fiyatları genellikle min 3500 TL – 5000 TL ile maksimum 10.000 – 15.000 TL arasında şirketin ihtiyaçlarının yanı sıra alacağı hizmete göre değişkendir.

 • Yerel SEO Ajansı Seçmemek,

Kendinizi SEO da küçük bir alanla sınırlandırarak, işletmenizin ihtiyacı olan istediğiniz performans sonucuna ulaşamazsınız.Yerel SEO ajansı ile çalışmak, iyi bir SEO şirketi seçerken önemli bir avantajdır. Yerel olmayan bir SEO şirketi seçerseniz, genellikle boşluğu kapatmaya çalışırlar ve eksik SEO hizmeti sağlarlar. Yerel olmayan, yurt dışı ajanslardan SEO hizmeti almak biraz sıkıntılı sürece sokabilir. Ajansın marka ile yapacağı raporlama toplantısı genellikle yüz yüze olmayacaktır. Buda beraberin de seo da hatalara veya eksikleri belirleme de hatalar oluşturabilir.

 • Black Hat SEO ve Ajans Seçimi,

Black Hat SEO Nedir? Arama motoru sayfa sonuçlarını, (SERP)’leri listeleme de gayrı meşru yöntemlerle sitenin sıralamasını yükseltmek veya rakip sitenin sıralamasını düşürmek için kullanılan SEO hizmeti türüdür. Bu tür gayri meşru seo hizmeti veren Black Hat SEO Ajansı ile çalışmak, şirketlerin sitelerine ilerleyen zaman da kalıcı zararlar verir.

En İyi SEO Ajansı Bulmak ve Seçmek İçin Önemli İpuçları 

Bu makalemizin başında sizlere SEO ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmiştik, yazımızın devamında ise bunlara ek olarak, doğru SEO ajansı seçme konusunda bonus değerinde önemli ipuçlarının bilgisini paylaşacağız.

 • SEO sihir ve yada mucize ile olacak birşey değildir. Bu neden ajansı seçerken soyut hizmet anlayışı olan değil, somut verilerle sizle seo hizmeti planlayan ve başarı konusunda sizlere gerçekci olan seo ajansı seçerek başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Aşağıda saydığımız SEO çalışmalarında nasıl bir strateji planladığını, nasıl uygulayacağını ve yapacakları analizlerle aylık nasıl raporlama yapacaklarını açıkça sorabilirsiniz.
 1. Teknik SEO
 2. Sayfa İçi SEO
 3. İçerik SEO
 4. Sayfa Dışı SEO (Backlink)
 5. Yerel SEO
 6. Mobil SEO
 • SEO gizem gerektiren bir çalışma değildir. Google’ın algoritmaları hakkında özel bir yeteneğe yada anlayışa sahip olduğunu iddia eden veya SEO yaparken gizemli çalışmalar yapacakmış tavrındaki insanlar genellikle size fayda sağlayacak, doğru kişi ve ajans değildir.
 • Şirketinizin sitesi için hedefleriniz konusunda her zaman net olun ve ulaşmak istediğiniz doğru SEO’yu size sağlayacağına inandığınız SEO ajansı şirketini veya uzmanı seçiniz. “ŞüpheIer, en kötü gerekçeIerden daha zaIimdir.”

 • Size ve hedeflerine eşlik edebilecek en uygun bilgi, beceriye sahip bir SEO ajansı seçin.

 • Şeffaf ve etkili iletişim kuran bir SEO ajansı seçin.

 • Web sitesi tasarım, kaynak kodları, grafik tasarım, web site içerik, sosyal medya yönetimi ve google reklamları hakkında bilgisini ve nasıl çalıştıkları konusunda aklınıza takılan tüm soruları sorarak doğru ajansı seçin. 
 • Şirketiniz için SEO çalışması yaparken, siteniz için hangi güvenlik önlemleri ve tedbirleri ile size SEO hizmeti vereceğini sorarak sizin için en iyi olan ajansı seçin.

Markanız için daha fazlasını ister misiniz?

SEO Kurumsal SEO Ajansı Google SEO Ajansları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir