Geliştirilmiş Anahtar Kelime Bulma Kılavuzu

SEO Anahtar Kelime Bulma; SEO hizmeti ve stratejisinin en önemli parçasıdır.

SEO uzmanı, web sitesi içeriği yazmaya başlamadan önce, google kelime planlayıcı ile arama motorlarından en uygun yüksek hacimli popüler arama terimlerini yani “anahtar kelimeleri” tespit etmesi veya belirlemesi gerekmektedir. Bir SEO uzmanı’nın içerikle etkileşim sağlayacak odak anahtar kelime tespiti yapabilmesi önemli özelliklerinden biridir.

Bu makalemiz de SEO da en uygun olan ve en iyi anahtar kelimeler nasıl bulunur, nasıl tespit edilir sorularınıza cevap verebilecek, bölüm bölüm sizlere kılavuzluk yapabilecek bonus bilgiler vereceğiz.

Geliştirilmiş Anahtar Kelime Bulma ve Araştırma Kılavuzu

Bu makalemizde 2021’de SEO için en uygun olan anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Google de en yüksek hacimli arama terimleri nasıl tespit edilir? Google ve diğer arama motorları site sıralamasında size birinci sayfa veya sırada olmanızı sağlayacak kelimeleri nasıl bulunurla ilgili bonus bilgileri sizlere vereceğiz.

2021 Geliştirilmiş anahtar kelime bulma Kılavuzunda, yazımızın devamında önemli ipuçları ile birlikte kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Umarız vereceğimiz bilgiler sizlere SEO da faydalı olacaktır. 

 1. Anahtar Kelimeler nasıl bulunur?

 2. Doğru ve en uygun anahtar kelimeler nasıl seçilir?

 3. Popüler anahtar kelimeler nasıl tespit edilir?

 4. Yüksek hacimli anahtar kelimeler nasıl tespit edilir?

 5. Gelişmiş anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

 6. Etkileşim oranı yüksek anahtar kelimeler nasıl bulunur? 

 7. Anahtar kelime bulma ipuçları ve çok daha fazlası  

“Markanız için SEO için daha fazlasını ister misiniz?” Başlayabiliriz….

 

KONULAR

Bölüm 1

Anahtar Kelime Araştırmasının Temelleri

Bu makalemiz de web sitenizde yapacağınız SEO stratejisi için, anahtar kelime araştırmasının ne olduğunu ve neden önemli olduğunu hususunda önemli bilgileri öğrenebilirsiniz.

 • Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Siteye gerçek kullanıcı trafiği oluşturabilmek için,arama motorları site sıralamasında yer alabilmek için etkili ve özgün web site içeriği oluştururken, insanların google, bing, yandex veya youtube gibi arama motorlarında sıkça kullanılan arama terimleri veya arama kelimeleri yani anahtar kelimeleri tespit etme sürecidir.

 • SEO Açısından Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi Nedir?

Web sitenizde oluşturacağınız hizmet sayfaları veya satış sürecinizi destekleyecek SEO uyumlu yazıların konusu için, google de ve diğer arama motorlarında kullanıcıların en çok aradığı arama terimlerini diğer adı “anahtar kelime araştırması” yaparak,  tespit edilen arama kelimeleri üzerinden site sıralaması sonuçlarında algoritmaların aradığı konuyu bulmanıza yardımcı olmada önemli rol oynar. Anahtar kelime araştırması, doğru kitle ile etkileşim sağlayacak SEO uyumlu makalenin ve gerçek site ziyaretçi trafiği oluşturabilmek için içerik oluşturmaya başlamadan önce olmazsa olmazlardan biri diyebiliriz. SEO da doğru anahtar kelime araştırması yaparak,  google algoritmalarına sinyal gönderebilir, site sıralaması sonuçlarında yükselme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Anahtar kelime araştırması ile arama motorlarında masaüstü veya mobil kullanıcısını aradığı, arama terimlerini tespit ederek site trafiği (TO) ve site sıralama sonuçlarını ciddi ölçüde değiştirebilirsiniz. Mobil SEO optimizasyonu yaparkende aynı anahtar kelime araştırması mutlaka yapılmasını tavsiye ederiz. 

mobil SEO optimizasyon

 • Sosyal Medya Hesabı SEO İçin Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi Nedir?

Sosyal medya hesabı SEO, içinde anahtar kelime araştırması önemli rol oynar. Örneğin; youtube gibi popüler video sunucusu için videolarınızın açıklama kısmına yazacağınız içeriğe doğru anahtar kelimeleri yerleştirerek önemli ve etkili bir SEO çalışması yapabilirsiniz.

Bölüm 2

Popüler Anahtar Kelime Fikirleri Nasıl Bulunur?

Popüler anahtar kelime fikirleri nasıl bulunur ile ilgili gelin birlikte biraz beyin fırtınası yapalım. 

Şirketinizin hedef kitle müşterilerine yada sosyal medya da izleyicilerinizin veya takipçilerinizin ilgilendiği konuları bu yazımız da kolayca bulabilirsiniz.

Örneğin; bir butik mağazanız var veya farzedelim sosyal medyada fenomen birisiniz.

Peki, kendinize bi soru sormaya ne dersiniz. ” İnsanlar işimle yada paylaştıklarımla ilgili olan hangi konuları arama motorlarında arıyor?”

Genellikle akla ilk gelen bu konular olabilir. Ama bu konu başlıkları şuan anahtar kelime terimleri henüz değil.

 • Giyim Mağazası (Butik Mağaza)
 • Ayakkabı Mağazası
 • Çocuk Giyim Mağazası
 • Büyük Beden Giyim Mağazası 
 • Youtuber
 • Fenomen 

Wikipedia – Anahtar Kelime Fikirleri

Popüler anahtar kelime fikirleri nasıl bulabileceğiniz konusunda sizlere önemli bir ipucu verebiliriz. Wikipedia gibi popüler arama ve kaynak sayfasını kullanabilirsiniz. Yüzlerce küratörün yöneticiliğini yaptığı Wikipedia, anahtar kelime fikirleri konusunda ekstra fayda sağlayabilir. Wikipedia sitesine girerek arama çubuğuna sektörünüzle alakalı bir iki kelime yazarak değişik anahtar kelime fikirleri elde edebilirsiniz. Örneğin; biz sizin için “ayakkabı” konusu ile ilgili anahtar kelime fikirlerini basitçe sizlere paylaşmak için inceledik. Ayakkabı konusu ile çıkan anahtar kelime fikirleri örneği umarız sizlere faydalı bir bilgi olmuştur.

Bu arada örnek olarak kullandığımız “küratör” kelimesi mesela dikkatinizi çekmiş olabilir. Ve yazımızı okurken google arama motoruna küratör nedir? yazmak istediniz. Biz sizin için kısaca açıklamak isteriz. Küratör; bir müze, galeri, arşiv veya kütüphane koleksiyonunun yöneticisidir. 

Google İlgili Aramalar ve Listeleme Sonuçları 

Anahtar kelime fikirleri bulmanın favori bir yolu da google’ın listemeler sonunda verdiği “ilgili aramalar” sonuçları, popüler anahtar kelime fikirlerine önemli bir örnek olarak bilgisini verebiliriz. Yine yukarıdaki örneğimiz gibi google’ye “ayakkabı” yazarak benzer popüler anahtar kelime fikirlerini, sizler bilgi ve örnek olması adına ekran görüntüsü aldık.

Bölüm 3

Anahtar Kelime Araştırma Araçları Nelerdir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile Popüler Anahtar Kelime Fikirleri Bulma

Arama hacimleri ile beraber (TO) tıklanma oranları, tıklanma başı ücretleri vb bir çok kriteri beraberinde öğrenirken, hem google de aranan kelimeleri hem de rakiplerinizin hangi anahtar kelime fikirlerinde popüler olarak öne çıktığını öğrenebilirsiniz. Neden tek google anahtar kelime fikirleri için kullanmıyorum, diyebilirsiniz. Google algoritmaları son yıllarda bazı reklam amaçları ile kötüye kullanıldığını düşünerek yüksek popülerliğe sahip anahtar kelime fikirleri ilgili bilgi ve detayı artık paylaşmıyor. Örneğin; estetik, filipinli bakıcı, son dakika haberleri gibi çok fazla aranan önemli anahtar kelime fikirlerinin verilerini reklam grupları analizi dışında paylaşmamaktadır. Tüm kaynakları kullanarak anahtar kelime fikirleri elde etmek, SEO açısından her zaman daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

 

Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcılar

 • SemRush

 • Ubbersuggest

 • Google Trends

 • Word Stream

 • Keyword Tool

Ücretsiz anahtar kelime planlayıcıları, SEO yapmak isteyenlerin kullandığı anahtar kelime ve analiz araçlardır. Bu araçlar genellikle belirli bir konuya ait anahtar kelime fikirleri hakkında bilgi almak için kullanılmaktadır. Bu araçların ücretli PRO versiyonlarında ise genellikle ilgili anahtar kelimelerin aranma hacmi, tıklanma sayısı gibi analizler paylaşılmaktadır.

Bölüm 4

Anahtar Kelime Hacmi

Yukarıdaki bahsettiğimiz Ücretsiz “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” ile yada satın alarak PRO anahtar kelime planlayıcılar ile SEO da başarılı içerik oluşturmanıza fayda sağlayacak yüksek aranma hacmine sahip, site trafiğinizi ciddi destek olacak popüler anahtar kelime fikirleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Bölüm 5

Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Bu konu aslında çok basit, yukarıda bölüm1’den bölüm5’e kadar verdiğimiz bilgilerle oluşturduğunuz anahtar kelime öbeklerini listeleyerek aşağıdaki kriterlere göre size en uygun ve fayda sağlayacak olanları seçebilirsiniz.

 • Sektör uyumu
 • Aranma Hacmi
 • TBM (tıklama başı maliyeti)
 • Organik Tıklanma Oranı
 • Zorluk
 • Anahtar Kelime Trendleri, analiz edilerek, SEO için içerik oluştururken kullanmanız gereken anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Burada bahsettiğimiz kriterleri ücretsiz ve en kolay “google anahtar kelime planlayıcı” kullanarak seçebilirsiniz.

Bölüm 6

Gelişmiş İpuçları ve Strateji Önerileri

Sesli Aramalara Uyumlu Anahtar Kelime Fikirleri Bulma ve SEO Stratejisi

2021 yılı Google site sıralaması sonuçlarını etkileyecek, yapay zeka algoritmasına sinyal gönderebilmenize katkı sağlayacak, SEO ipuçları arasında önemli olduğunu düşündüğümüz “sesli arama sonuçları” ile etkileşim sağlayacak anahtar kelimeleri bulma diyebiliriz. 

Geçmiş yıllarda anahtar kelime seçme ve web site içeriği oluşturmak kolaydı, fakat artık bir anahtar kelime ve her özgün içerik SEO yapamazsınız. Google site sıralamasını belirleyen ve listeleyen algoritmalar sürekli güncellenirken, yenileri de eklenmeye devam ediyor. Bunlardan biri ise yapay zeka algoritması gelişen asistan teknolojisi, kullanıcılar arama şeklini %50 değiştirdi. 

Arama motorlarında yazı komutu ile verilen arama talepleri, şimdilerde ve gelecek de yerini sesli arama komutuna bırakacağı gözüküyor.Kullanıcılar genellikle yazı yazarken kısaltma egilimi gösterirken, sesli arama asistan da ise daha uzun cümle kurma eğilimindedir. Buna örnek vermemiz gerekirse, ayakkabı arayan bir kullanıcı düşünelim, geçmişte olsa google gibi arama motorlarına yazarak “ayakkabı modelleri” aratan kişiler sesli arama ile “2020 yada 2021 yılı popüler topuklu ayakkabı modelleri” veya “2021 yeni sezon ayakkabı modelleri ve fiyatları” şeklinde anahtar kelime fikirleri oluşturmanız ve SEO çalışması yapmanızı öneririz.

Etkili Bir SEO Stratejisi İçin Görsel ve Video İçerik

2021 Geliştirilmiş Yeni SEO Teknikleri, başlıklı yazımızda da yer verdiğimiz gibi burada da sizlere yeni seo algoritmalarına sinyal gönderebilmek için, anahtar kelimelerinizle eşlesen, görsel ve video içeriğine önem göstermenizi tavsiye ederiz. 

Görsel arama büyük ölçüde gelişti. Eskiden insanlar sadece resimlere bakabiliyordu. Gelecek yıllar da ise insanlar, ürünleri satın almak, bilgi edinmek ve daha fazlasını yapmak için görüntüleri kullanabilecekleri için Google, görüntülerin doğru şekilde işaretlenmesi ve optimizasyonu konusunda uzun süredir ısrarla bilgi paylaşıyor. Bu konuda hassas olmanızı öneririz.

SEO 2021 Geliştirilmiş Yeni SEO Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir