Geliştirilmiş Yeni SEO Teknikleri

Geliştirilmiş Google SEO Teknikleri 2022 neler olduğunu, merak mı ediyorsunuz? Merak etmeyin, doğru yerdesiniz!

Bu makalemiz de sizlere, 2022 yılı en son Google SEO için trend teknikleri ve SEO İpuçlarının bilgisini vereceğiz.

Gelin, şimdi birlikte inceleyelim.

Biliyorsunuz ki! bundan 3-5 yıl önce, bir web sitesini Google site sıralamasında 1.sayfasında ve sırada yer almasını veya bir web sitesine ziyaretçi çekmek çok kolaydı. Fakat eski günler hep özlenir ya biz de o nerede eski güzel günler diyoruz. Rekabetin artması ve reklam geliri nedeniyle arama motorları site sıralamasında kolayca birinci sayfada olma, çoktan geride kaldı.

2020 ve gelecek yıl 2021 de Google’da bir web sitesini birinci sayfa ve sıralara getirmek ve sıralamaya sokmak eskisi kadar kolay değil. Google’ın algoritması, kullanıcılarına mümkün olan en iyi sonuçları vermek için değişmeye devam ediyor. Bu nedenle, web sitenizi sıralama da yer alması için çok daha fazla SEO çalışması yapmalısınız, şimdi burada web siteniz için harika etki sağlayaca 2021 SEO trendini ve ipucunu sizle paylaşacağım.

2022 Popüler Google Görsel Algoritma Aracı: Yapay Zeka

Hayatımızda her alanda karşımıza çıkacak ve çok kısa sürede merkezinde olacak gibi görünen yapay zeka, özellikle 2022 de çok ciddi değişiklikleri gerek teknolojide gerekse yazılım tekniklerinde değişimleri beraberinde getireceği konuşuluyor. Google SEO da 2022 site sıralaması sonuçları için algoritmalarında yapay zekayı birden fazla alanda kullanacağına eminiz. Örnek vermemiz gerekirse sosyal medya ve youtube hesapları diyebiliriz. 2021 ve öncesi yıllarda SEO teknikleri metin içeriği üzerine yapılırken, bundan sonra kullanıcılar aramaları “görsel” olarak da yapmaya başlayacağından, arama sonuçları site sıralaması için görsel içeriğin önemi fazlası ile artacak ve şimdiden siteniz için görsel içerik optimizasyonu yapmaya başlamasınız.

Google, görsellerin doğru şekilde kullanımı ve optimizasyonu konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Arama motorları filtreleme de 2021 yılı yapay zeka kullanımı ile görsel aramalar daha fazla olacağı için site içi görsel, sosyal medya ve diğer görsel diyebileceğimiz video sunucusu youtube da içeriklerinizi şimdiden düzenlemeye ve  SEO çalışması için optimize yapmaya başlayın.

1- Yapay Zeka, Google SEO Açısından Önemli Rol Alacaktır

Geçtiğimiz yıllar da google tarafından açıklanan RankBrain adlı algoritma, Google’ın arama motoru sayfa sonuçları (SERP)leri için sıralama faktörlerinde RankBrain önemli bir rol oynamaktadır. RankBrain site sıralama algoritması, yapay zeka (AI) ile geliştirilerek sesli aramaların çoğalması ile birlikte arama motoru sayfa sonuçları, site sıralamasın da ciddi değişiklik olacak gibi gözüküyor. Dijital pazardaki güçlü markalar google assistant, apple’ın siri’si ve amazon’un alexa gibi yenilikleri sayesinde, sesli arama teknolojisi aslında bu algoritmanın gelişeceğinin habercisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Ayrıca Google Discover, Google’ın (AI) odaklı araçlarından bir diğeridir. İçerik önerme aracı, zaman içindeki kullanıcı davranış kalıplarını tanımlar ve bu alışkanlıkları aşamalı olarak öğrenir. Bu bilgilerle Keşfet, kullanıcının ilgisini en çok çekebilecek en doğru içeriği belirleyebilir.

Şimdiden web siteniz için site içi ve site dışı SEO optimizasyonu yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle rakiplerinizin öne çıkan anahtar kelimeleri ile birlikte en iyi performans gösteren bağlantılarını tespit ederek, yeni SEO tekniklerini kullanarak yeni bir yol haritası çizebilirsiniz.

2- Sesli Arama Teknolojisi, Google Site Sıralaması Sonuçlarını Etkileyecektir

Google Asistan ve Apple’ın Siri gibi sesli arama özelliği, 2021 yılı Google site sıralaması sonuçlarını ciddi etkileyeceğini düşünüyoruz. Gelişen teknolojinin yanı sıra sesli arama özelliği olan Apple vb cihazların, Dünya’da olduğu kadar ülkemizde de bir hayli fazla ve hızla artmaktadır. Uzun yazılar yazıp arama motorunda boşa vakit harcamak istemeyen kullanıcılar sesli arama asistanı teknolojisini kullanması, sitelerin yeni SEO teknikleri ile sesli aramalar için optimize edilmesine neden olacaktır. 2021 de sesli arama özelliği veya asistan teknolojisini kullanacağı düşünülen kitle oranı % 55-60’dır.

Sesli arama optimize için anahtar kelimelerinizi dikkate alın. İnsanların günlük konuşmalarda kullandıkları daha uzun cümleleri anahtar kelime olarak belirleyin. Sesli arama yada komut ile arama insanlara daha kolay ve doğal gelebilir. İnsanlar sesli söylerken daha uzun cümleler kurabilir, fakat yazı yazarken daha çok kısaltma yapmayı tercih etmektedir.

Örneğin; arama motoruna yazı olarak “SEO Ajansı” yazacak olan kullanıcı, sesli arama yada asistan ile “Google SEO Ajansları  İstanbul  yada  WordPress SEO yerine WordPress SEO yapan Google SEO Ajansları” gibi uzun cümleler kurmak daha kolay olacaktır. Yazı yazma insanları kısaltma eğilimine teşvik ederken, sesli arama sunduğu kolaylık ile daha uzun cümle kurma isteği oluşturacaktır.

3- Mobil Uyumluluk, Arama Sonuçları Sıralamasını Etkileyecektir

Google,Temmuz 2019 da mobil uyumlu siteleri arama motoru site sıralaması sonuçlarında öncelik vereceğini duyurmuştu. Google, web sitesi mobil uyumlulukla birlikte hızlı açılan ve kullanıcı dostu siteleri indekslemeye ve site sıralamasında ön sıralar da yer vermeye devam ediyor. Google bot’un mobil uyumlu olduğunu düşündüğünüz sitenize, sayfa içeriğinize veya kaynak kodlarınıza erişebildiğinden analizlerle emin olun. 

Sitenizin, google mobil uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim, diyorsanız. Ücretsiz Google’un sunduğu mobil uyumluluk testi ile kolay ve hızlıca öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında ise,  Google Search Console ile mobil uyumlu sitenizin hatalı url, tıklanma oranı (TO) vb. performans raporlarını kontrol etmenizi öneririz. Google, geç açılan site ve sayfalarını geliştirdiği algoritmalar sayesinde kolayca tespit ederek, otorite puanını düşürerek sizin site sıralamasında yer almanızı engelliyor.

4- Öne çıkan Snippet’ler, Arama Sonuçlarında Daha Öne Çıkmanızı Sağlayacaktır

SEO çalışması yaparken arama sonuçları SERP’lerin üstünde bulunan öne çıkan “Snippetler” oluşturmaya dikkat ediniz.Snippetler ile sayfanıza daha fazla ziyaretçi veya yeni kullanıcı çekmeniz daha kolay olacaktır. Öne çıkan snippet’lerin seçilme şekli nasıl diyorsanız, kısaca öne çıkan snippet’ler, genellikle bir soru-cevap veya kısa bir madde işareti, nasıl yapılır kılavuzu olarak yapılandırılmış bir bilgi yığınını gösterir. Öne çıkan snippet ilgili detaylı bilgiyi edinmek isterseniz, blog sayfamızda kolayca bulabilirsiniz.

5- VİDEO (Görsel), Etkili Bir SEO Stratejisi İçin Görsel ve Video İçerik Gereklidir

2021 SEO teknikleri arasında aslında sesli arama ve diğer aramalar için resimler ve video SEO optimizasyonu, site sıralamasında önemli rol oynayacaklar diyebiliriz. Web site içeriği oluştururken, anahtar kelimeler önemli olduğu kadar, size ait olan (kopya olmayan) resimler ve en az 1 video kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Özellikle yapay zeka algoritması ve  sesli arama odaklı seo çalışması yapacaklara tavsiye ederiz.

Görsel arama büyük ölçüde gelişti. Eskiden insanlar sadece resimlere bakabiliyordu. Gelecek yıllar da ise insanlar, ürünleri satın almak, bilgi edinmek ve daha fazlasını yapmak için görüntüleri kullanabilecekleri için Google, görüntülerin doğru şekilde işaretlenmesi ve optimizasyonu konusunda uzun süredir ısrarla bilgi paylaşıyor. 

6- Anlamsal Anahtar Kelimeler, Sorgu Bağlamı İçeren Sihirli Kelimelere Öncelik Verin 

SEO nasıl yapılır, denilince birincil anahtar kelimelere odaklanırlardı. Şimdiden sonra ikincil anahtar kelimelerin de aynı derecede önemli olduğunu bilmelisiniz. Anlamsal arama ve amaç optimizasyonu gelecekte daha fazla önem kazanacaktır. Google artık sadece kelime dizilerine bakmıyor.Geliştirdiği algoritmalar sayesinde sorgu bağlamını da analiz ediyor ve bir kullanıcının arama amacını ayırt etmeye çalışıyor, yani mantıksal olarak ilişkili birincil ve ikincil anahtar kelimeler aracılığıyla ne kadar alakalı bilgi sağlanırsa o bağlantıya öncelik veriyor.

RİVALDE SEO Ajansı,önce hangi sorguları hedeflemek istediğinizi, öncelik vermek için anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimeleri ve anahtar kelime zorluğunu belirlemek için kapsamlı bir anahtar kelime aracı sunuyoruz . Siz de bunu kolayca SemRush gibi yazılımlarla yapabilirsiniz.

7- Uzun ve Kapsamlı İçerikler, SERP Sonuçlarının Gelişmesine Katkı Sağlayacaktır.

Daha fazla sitenize trafik sağlamak ve yüksek arama sıralaması elde etmek için uzun içeriklere odaklanmaya başlayabilirsiniz. 700 ve 1500 kelimelik ortalama uzunluktaki makaleler 3,5 kat, uzun okurlar için ise 2000, 3.000 artı kelimeler üç – 4 kat daha fazla trafik sağladığının bilgisini yapılmış analizlere göre verebiliriz. Özellikle hızla gelişen google algoritmaları açısından bahsettiğimiz kelime adetleri ile sesli arama,snippetler ve anlamsal anahtar kelimeleri içeriğinizde daha fazla kullanarak, anahta kelimeleri tespit eden algoritmalara sinyal gönderebilirsiniz. 

8- Veri ve Analitik Tarama İle Sıralamada Önde Kalabilirsiniz

Google ve Semrush gibi uygulamalar ile veri analizi;kullanıcıları anlama, kampanyaları görselleştirmenize ve hedeflediğiniz kitleye uygun mesajlar oluşturmanıza olanak tanır. Google Analytics, hangi URL’lerin tarandığını doğrulamanıza, yönlendirme kaynaklarını belirlemenize, sayfa yükleme sürelerini kontrol etmenize, dizine eklemeye, yönlendirmelere, yanıt hatalarına, hemen çıkma oranlarına ve daha fazla bilgi toplamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, tarayıcıların dizine eklemesini istemediğiniz sayfaları belirlemek ve potansiyel spam siteleri gibi (EAT güvenilirliğinize zarar verecek) olağandışı trafik kaynaklarını belirlemek için veri ve analitik sonuçlarını kullanabilirsiniz.

2021 SEO Trendleri ve Teknikleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İster misiniz? 

Makalemizde açıkça görüldüğü gibi SEO daha karmaşık bir hale geliyor. Sadece anahtar kelimeleri ve meta başlıkları optimize etme günleri çoktan geride kaldı. SEO’nun yeni teknikleri ile ses kontrolünden, video SEO’ya kadar her şeyi düşünmeniz gerekir. Algoritmalar sürekli değişiyor ve sıralamalarda yerinizin korumak sizin çok önemli olduğunu biliyoruz. RİVALDE SEO Ajansı, Doğru ve yeni SEO teknikleri ile siz de google site sıralamasında yerinizi korumak için bizimle çalışabilirsiniz.