Google RankBrain Nedir

Google RankBrain Algoritması

Her yerde sıkça ve özellikle SEO makalelerinde adı geçen “RankBrain” ne demek sorunuzun cevabını vermeye başlamadan önce merak edilen site sıralama algoritması, Google RankBrain nedir? diyorsanız. Bu makalemiz de sizlere Google RankBrain Algoritması hakkında önemli ipuçları ve bilgiler vereceğiz.

Google RankBrain Algoritması Nedir?

2015 yılında Google tarafından geliştirilen, arama motoru sonuçlarını iyileştirmek ve yeni sorguları keşfetmek için makine öğrenimi tabanlı (yapay zeka) yazılımıdır.

“Google’ın arama sonuçları filtreleme algoritmalarını her yıl 500 ila 600 kez güncelliyor yada ve yenisini ekliyor.”

RankBrain Algoritması Nasıl Çalışır?

RankBrain, kullanıcının aradığı kelime yada anahtar kelime öbeği ile eşleşen veya en uygun olan ilişkilendirilmiş sayfa sonuçlarını listemeye çalışır. RankBrain algoritması, zor ve anlaşılması zor sorguları alır, bunları amaç ve nihai sonuçlarına göre önceki aramalarla ilişkilendirirek en doğru olan arama sonucunu bulmaya çalışır. RankBrain, Google’ın arama motoru sonuçlarını belirlemek için kullandığı yüzlerce algoritmalardan sadece biridir.

Google 2015 yılında RankBrain’ı arama sonuçları için %15 kullanırken, 2020 de ise her arama da mutlaka kullandığını ifade etti. 2021 yılında arama sonuçları filtreleme de Google RankBrain Algoritması kullanacağını açıklarken, en güvendiği 3 algoritmadan biri olduğunu bildirdi. 

RankBrain için SEO Optimizasyon Nasıl Yapılır?

RankBrain, arama motorlarının içeriği nasıl filtrelediği konusunda büyük bir rol oynar. Google temsilcilerine göre, üçüncü en önemli sıralama faktörüdür.

1. Her anahtar kelimenin önemini ve amacını araştırın.

Optimizasyon ve RankBrain söz konusu olduğunda amaç her şeydir. Makine öğrenimi, bağlamın aramalarda nasıl bir rol oynadığını anlamaya başladı.

2. Uzun içerikler ile tüm anahtar kelime öbeklerini çoğaltın.

Unutmayın ki, Rankbrain görevi ve hedefi google’In ki ile aynıdır. Kullanıcıya ilk aramada ihtiyaç duyduğu içeriği sunabilmektir. Sade ve basit bir içerik oluşturmak google’ın istediği şeylerden biri ama diğeri ise kullanıcıya fayda sağlamaktır. Eğer ki içeriğiniz herhangi bir aramada kullanıcının sorununu çözmezse, bundan dolayı sıralama yapamaz ve sitenize trafik oluşturamazsınız.

Örnek verdiğimiz SEO için uygun kelime adetlerine takılıp, kesinlikle gereksiz ve fayda sağlamayan, sorun çözmeyen boş bilgiler ile kelime sayısı dolması için içerik oluşturmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir