Google SEO

Google SEO Nedir?

En popüler arama motoru Google de site sıralama sonuçlarında listeleme de birinci sıraya yerleşmek için Search Engine Optimization (SEO) temelleri ve kural dizini, seo uzmanı tarafından site içi optimizasyonu uygulaması sonunda kullanıcı dostu olarak kabul edilen mobil uyumlu web sitesi ve içerik çalışmasına “Google SEO” denir.

Google SEO Uzmanı 

Bir SEO uzmanı aynı zamanda Google SEO uzmanı ‘dır.

Google Seo Uzmanı Nedir?: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) temelleri ve tekniklerini ile bir web sitesinin, site sıralaması sonuçlarında birinci sayfa yada daha yüksek arama motoru sıralamasına ulaşması için optimize eden site uzmanı kişidir.

Profesyonel SEO uzmanı, yazımızın devamı en çok kullanılan, Google Arama Motoru Optimizasyonu “SEO” araçlarını aktif olarak kullanmaktadır. SEO araçlarının “nasıl” ve “nerede” kullandığı hakkında kapsamlı bilgiye yazının devamında bulabilirsiniz. 

Seo Uzmanı

Google SEO Araçları 

Keyword Planner Tools

Google Ads – Keyword Planner Tools

Google Anahtar Kelime Planlayıcı , Google Ads içinde yer alan ve reklamverenlerin reklam ve SEO hedefleri için en çok aranan kelimeleri bulmalarına yardımcı olan bir anahtar kelime fikirleri sunan ve reklam planlaması aracıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile bulabileceğiniz anahtar kelime fikirleri, arama hacmi, (TO) tıklanma oranı, reklamlar için rekabet ve tıklanma başına maliyeti (TBM) veri ve SEO stratejisi için önemli ipucu verir.

Google Search Console
Google Search Console

Google Search Console Tools

Google Search Console Nedir; Türkçe karşılığı google arama konsolu, bir kontrol ve veri analizi merkezidir.

Google Search Console ile siteniz için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışması yaparken doğru ve güçlü olarak optimize etmenizi sağlar. Kapsam, hatalar ve raporlar kısmında SEO’nun asla ‘bitmediğini’ anlarsınız. İçeriğinizi sürekli geliştirmeniz, site ayarlarınızı iyileştirmeniz ve hatalarınızı en aza indirmeniz gerekir. Bu nedenle Google Search Console, başarılı SEO stratejisine ve hedefinize ulaşmak için olmazsa olmaz diyebiliriz.

Google Analytics

Google Web Analytics

Google Analytics, web sitenizin ziyaretçi trafiğini analiz etmenize yardımcı olacak, kullanıcılara ait tüm verileri online ve aktif olarak izleyebileceğiniz, Google tarafından sunulan ücretsiz bir web analizi aracıdır. SEO da analiz aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Google Analytics, web sitenize ait ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak tanıtmak için yürüttüğünüz tüm reklam kampanyalarını veya etkinliği hakkında size bütünsel bir bakış açısı sunmanın en iyi yoludur. Google Analytics, dijital pazarlama konumunuzu izlemenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir araçtır.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights – Google Developers

Google’ın ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu harika SEO analiz aracıdır. Web site hızı, performans puanı, açılış hızı, CP ve FID, lighthouse, lab verileri ve sitenizde java benzeri hataları tespit ederek masaüstü yada mobil cihazlar için iyileştirme yapmanıza olanak sağlar.

Google site sıralaması sonuçlarında birinci sayfa ve sıraya yükselmenize yarayan verileri sizin için analiz eder. 

PageSpeed Insights – Google Developers, Google SEO optimizasyonu ve temelleri hakkında önemli ipucu ve bilgileri verenn SEO analizi aracıdır.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO” yapmak için sihirli degnege ihtiyacınız yok ama bir dokunuşla yada bir gece de olabilecek çalışma olmadığını bilmelisiniz.

Bu, iki soruya cevap vermelisiniz.

  1. SEO uzmanına ihtiyacınız mı var?

  2. SEO uzmanı olmak mı istiyorsunuz?

Cevabınız 1 ise, RİVALDE Google SEO ajansı olarak sizlere kurumsal seo danışmanlığı hizmeti vermekten memnun oluruz. 

Cevabınız 2 ise, SEO uzmanı olmak istiyorum, diyorsanız. Yazımızı dikkatlice takip edin! SEO uzmanı olarak “google seo nasıl yapılır” adım adım anlatacağız. Google SEO’ya başlamadan önce mobil ve masaüstü stratejinizi belirleyin.

Google SEO çalışmasına başlamadan önce ise kullanıcı gibi düşünerek, google arama motorlarının site sıralaması sonuçlarını oluşturan algoritmaların nasıl çalıştığını keşfettikten sonra içerik hazırlamaya başlayın. Bu konuda sizlere kapsamlı bilgi sağlayacağını düşündüğüm “geliştirilmiş SEO eğitimi” başlıklı blog yazımızın linkini bırakıyorum, https://rivalde.com/gelistirilmis-seo-egitimi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. SEO hakkında önemli bilgiler ve ipucu ile dolu yazımız da site sıralamasında yükselmenize katkı sağlayacaktır. Şimdi google seo’ya başlayalım.

Google nasıl çalışır? Bu sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz. Google arama motoru 3 şekilde çalışır.

  • Tarama
  • Dizin Ekleme
  • Listeleme (Sıralama) 

Sizlere burada anahtar kelime fikirleri bulma, site başlıkları, url yapıs,  kaliteli ve özgün içerik vb. kriterleri çok fazla ile okumuş, bilgi edindiğinizi düşünerek sizlere Google SEO’nun ince noktaları paylaşacağım.Bu konuda bilgim, daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum, diyorsanız. “Geliştirilmiş SEO Eğitimi” veya “2021 Geliştirilmiş Yeni SEO Teknikleri” başlıklı makalemizden kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Şuan belki, Google SEO nasıl yapılır için sizlere yazabileceğim binlerce başlık hepsini bir arada paylaşmak sizi ürkütebilir. Endişelenmeyin! SEO bu kadar zor olduğunu anlatmak değil, ama bir gece de olacak kadar kolay ve basit bir çalışma değil.

SEO da yapmanız gereken en önemli nokta, Google arama motorunun amacına hizmet etmeye çalışarak, başarmanız biraz da kolay olacaktır. Google’ın 2 amacı vardır, birincisi kullanıcıların bilgi, ürün, hizmet, haber gibi aradığı konuları içeren ve en doğru bilgiyi çarpıcı olarak veren sitenin listelenmesine önem vermesidir. İkincisi ise bu listemeler esnasında sayfanın üst ve çeşitli alanlarında çıkardığı reklam yayınları üzerinden reklamverenden gelir elde etmesidir.

Öne Çıkan Snippet’ler ve Google SEO İçin Önemli İpuçları 

Kolay okunabilir ve ilgi çekici (sürükleyici) içerik oluşturun!

İçeriğiniz de size özel dikkat çekici resimler, videolar ve GIF’ler kullanın!

İçeriğinizdeli çarpıcı ve rakam içeren konuyu bir veya iki cümleden oluşan kısa parçalarla oluşturun.

Unutmayın! Edebiyat dersinde kompozisyon hazırlamıyorsunuz. Yazı içeriğinizi arka planı renklendirerek parçalara bölün! 

Kullanıcıya daha fazla fayda için diğer benzer yazılara veya sayfalarınıza ulaşmasını sağlayın.

Uzman Google SEO Ajansı ihtiyacınız var ise biz buradayız, sizleri kahvemizi içmeye bekleriz. Ücretsiz Google SEO Analizi ile sizlere ilk adımı atmak isteriz. SEO hakkında merak ettikleriniz için Gelişmiş Google SEO Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Gelişmiş Google Search Console SEO Kılavuzu