İçerik Pazarlaması

Marka ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmasını yada dikkatini çekebilmesi için arama motorlarında ön plana çıkabilmek adına içerik oluşturma sürecine içerik pazarlaması denir. SEO çalışması yaparken uyguladığımız 3 aşama (edinme, etkileşim ve dönüşüm) içerik pazarlamasının da en önemli 3 unsurudur.

Dijital İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, tüketicide marka farkındalığına teşvik eder, yani ziyaretçiler ürünleriniz ve hizmetlerinizden haberdar olurken, beraberinde marka bilinirliğiniz de artar. Dijital Pazarlama SEO ise, google reklam, sosyal medyada reklam yayınlama ve PPC gibi stratejileri içerir. Buradaki ana amaç edinme, etkileşim ve beraberinde dönüşümleri yakalamaktır. Dijital içerik pazarlama, müşterileri arama motoru sayfa sonuçlarının daha ötesine taşımaya yardımcı olur.

Dijital pazarlama ve içerik pazarlaması birlikte çalışır, elbette ki markanız için hangisini kullanacağınıza karar vermek zorunda değilsiniz, bu stratejilerin her ikisini de birlikte kullanabilirsiniz.

Doğru ve Özgün İçerik Pazarlama = Gerçek Müşteri Demektir!

” İçerik İlişkileri Kurar, İlişkiler Güven Üzerine Kurulur. Güven, Geliri Artırır! “

SEO: Website İçeriği

Arama motorları ve SEO çalışmasının kilit noktası diyebiliriz. Google ve diğer arama motorlarının kullanıcı dostu siteleri seçerken en çok dikkat ettiği kriterlerin başında özgün ve fayda sağlayan kaliteli web site içeriğidir. Arama motorlarında üst sıralara yada birinci sayfada yer almak için, seo çalışması yaparken site hızı ile birlikte web site içeriği özelikle google’nin olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Web site içeriği derken burada bahsettiğimiz kendinize ait bir yazıdan ibaret değil, özgün yazı kadar önemli olan imla kuralları, yazı başlıkları, kullandığınız görsel gibi birçok ince noktaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki uzun uzun yazılar yazmak değil, web site içeriği sayfanıza gelen ziyaretçilerinizin dikkatini çekmesi kadar fayda sağlarken, aynı zamanda kullanıcıların siteniz de uzun vakit geçirmesini sağlayacak içerik oluşturmak ince ve önemli noktalardan biridir. Web site içerik analizi için en çok kullanılan uygulama veya program olarak GTmetrix | Website Speed and Performance Optimization tavsiye ederiz.

GTmetrix | Website Speed and Performance Optimization

SEO’da NELER YAPARIZ?

1.AŞAMA

EDİNME

Marka Anahtar Kelime Analizi

Markanızın sektörüne uygun olarak kullanıcılarınızın aradığı ve web sitenizin ihtiyacı olan anahtar kelimelerin analizi, hedef kullanıcı kitlesinin arama motorunda en çok aradığı anahtar kelimelere endekse olarak web site içeriği ve site url yapısının güncellemesini yaparız.

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Markanızın öncelikle sektördeki rakip analizini daha sonrasında ise rakiplerinizin arama motorunda arandıkları ve sitesindeki anahtar kelimeleri analiz ederiz. Bu analiz sonucun da siteniz için bir seo haritası ve seo planı hazırlarız. 

Sektörel Anahtar Kelime Analizi

Rakip analizi doğrultusundaki rekabet edilecek anahtar kelimeler belirlendikten sonra markanızın sektördeki hedef kitlesi için gerekli olan anahtar kelimeler ile seo çalışması yaparız.

 

2. AŞAMA

ETKİLEŞİM

İçerik Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde arama motorları ile aranan her konuya ve ihtiyaca ulaşmak çok daha kolay. Markanız için arama motoru algoritmalarının  sunduğu fırsatları kullanarak, nokta atışı hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu konuda ilk yapılması gereken ise; web sitenizde köklü bir içerik değişikliği yaparak, tamamen doğru ve kaliteli bilgi akışıyla arama motorlarının istediği kullanıcı dostu web sitesi haline gelmektir.

Mobil Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji ile google vb. arama motorlarının da arama trafikleri de ciddi bir değişiklik yaşadı. Örneğin; önceden arama trafikleri desktop (masaüstü) bilgisayar ile yapılırken, son yıllarda ise tablet ve cep telefonu ile yapılan arama motorlarındaki değişenler, seo yaparken dikkat edilmesi gerekenleri;  mobil uyumluluk ve mobil içerik konusunu öp plana çıkarmıştır. Bu doğrultuda markaların hazırdaki web siteleri mobil uyumlu hale getirilirken, yeni site tasarımlarını ise tamamen responsive olarak hazırlıyoruz.

Kullanıcı Optimizasyon

Tüm data analiz araçları ile kullanıcı deneyimleri belirlenerek, arama motoru algoritmaları ile paralel olarak web site içeriklerinin etkileşimi için gerekli optimizasyon çalışmasıdır.

 

3. AŞAMA

DÖNÜŞÜM ve ÖLÇÜMLEME

Dönüşüm Optimizasyon

Markanız ve müşterilerinizin ihtiyaçları için dönüşüm optimizasyon ciddi önem taşımaktadır. Hedef kitlenin kaybını önlemek ve ihtiyaçlarını belirleme konusunda özellikle e-ticaret siteleri doğru yazılımlarla analiz ederek, daha fazla dönüşüm oranı sağlayabilmesi dönüşüm optimizasyon olmazsa olmazı hale gelmiştir.

Kullanıcı Data Analiz

Markanızın; web sitesi için analytics programları ne kadar doğru, etkin ve verimli kullanılıyor, hiç sordunuz mu? Kullanıcı data analizi veya optimizasyonu öncesi; kesinlikle analytics ve CRM programları bir araya getirilerek, sonuçları başarı ve yükseliş olacak bir analiz çalışmasıdır.

Site Hızı Optimizasyon

SEO çalışmasının atar damarı neresi desek yeridir. Site hızı yılların emeğinin önüne geçebilecek önemli faktörlerin başında geleceği gibi, mobil uyum ile site hızı düzenlemesi doğru yapılır ise arama motorlarında hızlı ve başarılı yükselişi de peşinde getirecektir.

BİZE ULAŞIN!