Mobil Optimizasyon Nasıl Yapıyoruz?

MOBİL OPTİMİZASYON Nasıl Yapılır?

 

Milisaniyeler milyonlar kazandırabilir: Mobil site hızınız işletmenizin büyümesini ya da küçülmesini ciddi etkiliyor.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte geçmiş yıllara göre mobil cihaz kullanarak alışveriş yapan tüketicinin kolay ulaşabildiği kurumsal site yada e-ticaret sitesi olmanın önemi de artıyor. Sürekli yeniliklere açık olan dijital pazarda markalarda; yerini almak için tüketicinin ihtiyacı olan mobil optimizasyon çalışmalara önem veriyor.

Peki! Siz markanız için nasıl bir mobil optimizasyon planlama ve çalışması yapmalısınız? Birlikte inceleyelim…

 • Arama motoru 
 • SEO 
 • Hız
 • Görüntü
 • Listeleme
 • Trafic
 • http://
 • https://
 • SSL & RSS

 

 • Desktop Link
 • Mobile Link

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalı?

 • Mobil cihazlar da içerik üretilebilir olmalı,
 • Mobil cihazlar da yakınlaştırma/uzaklaştırma ihtiyacı olmaz,
 • Mobil cihazlar da kolayca okunabilir olmalı,
 • Mobil cihazlar da tek el kullanım kolaylığı sağlamalı,
 • Mobil cihaz da arama motorun da arama yaparken ulaşılabilir olmalı,

5 Adımda Etkili Mobil WebSİtesi Nasıl Yapılır? 

 • Bulunabilirlik
 • Ürün sayfaları
 • Kullanıcı analizi ve dönüşüm
 • Mobil tasarım
 • Site sayfa ve açılış hızı
 1. Bulunabilirlik: daha çok E-ticaret sitelerinin önemsediği konularında başında gelmektedir. Kullanıcı arama motorlarında markaya ait ürünleri her yerde görmek ve kolayca ulaşabilmek ister. Ayrıca bir web sitesi için sadece arama motorlarında bulunabilirlik önemli değil, site içi aramalarda da istediği ürünü kolayca bulabilmesi çok daha fazla önemlidir.
 2. Ürün Sayfaları; Bu konuda bir çok e-ticaret sayfası sınıfta kalabilir, sebebi ise ana sayfa ürünlerinde net ve açıklayıcı olmalıdır. Kullanıcı ürün hakkında açıklayıcı bilgiye erişmek ve güven duyup satın alma duygusu ön plana çıkartılmasını ister. Sonrasında ise; ürün sayfasında diğer ürün gruplarına yönlendirecek etkili alt ürünler sunarak satış artırma çalışması yapmalıdır.
 3. Kullanıcı Kayıt ve Dönüşüm: Ülkemizde özellikle bir çok e-ticaret sitesinin data toplamak için yaptığı hataların başında uzun uzun bilgi toplama hedefli kayıt formlarını kullanmasıdır. Müşteri gözü ile düşünerek kullanıcının kaygılarına cevap vermelisiniz.Formlar kolayca doldurulabiliyor mu? Fiyat dökümü sunuluyor mu? Ödeme işlemi kolay ve güvenli mi? Türkiye’de online alışveriş sitesi kullanıcıları %34 ü daha satın alma işlemini tamamlamadan kayıt formu tamamlamadan satın alma işleminden vazgeçiyor. Üzgünüz ki yarı yarıya bile denemeyecek kadar e-ticaret sitesi yani %45’i kayıt almadan satın alma işlemini tamamlıyor.
 4. Mobil Tasarım: ürün ve hizmet satan firma web sitesinin olmazsa olmazı denilecek mobil uyumlu tasarıma sahip web sitesidir. Anasayfa veya ürün sayfalarında gezinirken mobil uyumlu sayfaların olması kullanıcıya sayfada daha uzun süre kalma ve ürün çeşitlerini değerlendirme olanağı sunmaktadır. Bu da e-ticaret firması sahibine satış da artış olarak yansımaktadır.
 5. Site Sayfa ve Açılış Hızı: artık neredeyse gelişen teknoloji tüm sektörlerde ki iş sahipleri yakından takip ederek sitesini bir şekilde mobil uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Fakat mobil uyum tek başına aslında bakarsak çok da bişey ifade etmiyor. Örneğin;sitenizin performansı mobil için optimize edilmiş mi? Sayfalar veya ürünler sayfa açılışı yada geçiş hızlı mı? Kullanıcı üstünde ciddi etki yaratan ve bu etki site sahibine negatif kazanç olarak dönüşebilir. Kullanıcı hızlı ve güvenli alışveriş yapabileceği siteler tercih ettiğini unutmamalısınız.

E-Ticaret – Mobil Kullanım Alışkanlığı

Akıllı telefonlar artık çoğu insanın günlük yaşamının bir parçası oldu. Kullanıcıların kusursuz hizmet sunan mobil uyumlu web sitesi deneyim beklentisi de giderek artıyor.

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının oranı: %77

Türkiye’de akıllı telefonlarından en az masaüstü cihazları veya tabletleri kadar yararlanan kullanıcıların oranı : %84

Türkiye’de akıllı telefon üzerinden en az bilgisayardan olduğu kadar sık ürün ve hizmet satın alan kullanıcıların oranı: %47

Çok yakın zamana kadar web sitesi sahipleri desktop (masaüstü) kullanıcıları için etkili ve başarılı SEO çalışması yapmaya çalışırken, günümüzde ise; online alışverişlerin %45 i mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu oranlar günümüz koşullarındaki yaşanacak yeni gelişmelerle daha da yukarı çıkacaktır. Yakın gelecek bu oran tahminlerimize göre %70-80 lere kadar ulaşacaktır.Dolayısıyla büyük yada küçük markalar da mobil ekranlarda en yüksek tüketici dönüşümünü elde etmenin yollarını araştırmak ve uygulamak zorunda kalıyor.

 

Mobil Sitenizi Hızlandıracak İpuçları 

Kullanıcılar artık gelişen dijital teknoloji ile daha hızlı mobil tasarımlar deneyimlerine sunulmasını bekliyor. Örneğin; markanızın e- ticaret sitesinden bir ayakkabı veya çok beğendiği son kalan stoktaki paltoyu almayı çalışırken heyecanla, geç açılan ve uzun kayıt formları yüzünden alamadığı paltodan yaşayacağı hüsranı düşünebiliyor musunuz?

Hepimizin mutlaka 1 sefer olsun başına gelmiştir. Heyecanla bir mobil e-ticaret sitesinin açılmasını bekleriz, sonrasından ise sayfadan ayrılırız.Birçok markanın çözmeye çalıştığı ciddi bir sorundur. Aslında bir mobil web sayfasının yüklenmesi ortalama 15,3 saniye sürüyor. İçinizden 15’e kadar saymayı deneyin.Ne kadar etkili bir kampanya yaparsanız yapın, emin olun ki mobil sitenizde kötü deneyim yaşayan kullanıcıların gelecek de sizden alışveriş yapma olasılığı %62 daha düşük olacaktır.

Rakiplerinizin karşısında nasıl olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? Bunu öğrenmek için birlikte bakalım neler yapmalıyız?

Google’nin işletmelere sunduğu en büyük fırsatlardan biri hem kendinizi hemde rakibinizi tanıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken önce rakibinizi daha sonra ise kendinizi https://www.thinkwithgoogle.com/feature/testmysite/ linke tıklayarak ihtiyacınız olan durum analizini yaparak işletmenize ciddi fayda sağlayacaksınız.

3G internet bağlantısı olan mobil cihazlarda 5 saniye veya daha kısa süre içinde yüklenmesini öneriyoruz. Bu erişilmesi zor bir hedef gibi görünebilir fakat web sitenizin hızını artırmanın sağladığı avantajlar da son derece fazla. 1 saniyelik iyileştirme bile dönüşümleri artırabilir.

Sonuç olarak hep söylediğimiz gibi site sayfa hızı çok önemli. Sunduğunuz mobil deneyimi hızlandırmaya yardımcı olabilecek diğer araç ve kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Mobil sitenizi optimize etme yollarını aşağıdaki linkten detaylı inceleyebilirsiniz. https://developers.google.com/speed/docs/insights/rules daha ileri düzeyde https://web.dev/rail/ kullanabilirsiniz.
 • Yeni AdWords deneyimindeki Açılış Sayfaları’nı https://support.google.com/adwords/answer/7450207 linkten inceleyerek hesabınızdaki URL’lerden hangilerinin mobil uyumlu olduğunu, hangilerinin en fazla satış sağladığını veya hangileriyle ilgilenmeniz gerektiğini görebilirsiniz.
 • Accelerated Mobile Pages (AMP) https://support.google.com/adwords/answer/7496737 o kadar hızlıdır ki anında yükleniyormuş gibi görünür. Bugün, Google Arama Ağı kampanyalarınız ışık hızındaki bu sayfaların tıklama sayısını zaten artırabiliyor. Şimdi ise Alışveriş kampanyalarının desteğini genişleterek müşterilere daha hızlı ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmak için etkin bir şekilde çalışıyoruz.
 • Önümüzdeki aylarda Google, tıklama ölçüm isteklerini arka planda işlemeye başlayacak. Bu sayede müşterileriniz, reklamınıza tıkladıktan sonra sitenizi anında açabilecek. Kampanyalarınızın paralel izlemeye https://support.google.com/adwords/answer/7544674 hazır olduğundan emin olmak için üçüncü taraf ölçüm saglayıcınızla iletişime geçerek aldığınız hizmetin yapılacak değişikliklerle uyumlu olup olmayacağını öğrenin.