Online İtibar Yönetimi

Hayatta hiçbir şey kusursuz olmadığı gibi, markanız da kusursuz olmayacaktır. Markanız, ürünleriniz, hizmetleriniz veya çalışanlarınızın kusursuz olması mümkün değildir. Herhangi bir sebepten dolayı, dijital platform da markanızla ilgili yapılan küçük bir olumsuz yorum dahi marka itibarınızı etkileyebilir. Dijital Dünya da markalar veya ürünlerin, kullanıcılar üstünde nasıl bir algı oluşturduğunu veya olumsuz algıları ortadan kaldırmak istediği anda, online itibar yönetimi devreye girmektedir.

“Bir markanın en önemli sermayesi itibarıdır…”

Bir şirket için marka, bir kişi için itibar en büyük servet gibidir. Uzun yıllar, zor işleri başararak itibar kazanırken, basit bir hata ile markanızı da itibarınızı da yerle bir edebilirsiniz.

“İyi bir üne kavuşmak için pek çok başarı ve onu kaybetmek için tek bir hata gerekir.” Benjamin Franklin

Eminim ki Benjamin Franklin gibi itibar ile hepimiz bir fikir ve deneyim sunabiliriz. Fakat hiç düşündünüz mü? Müşterileriniz arama motorlarında sizin hakkınızda arama yaptığında neler bulabileceğini yada sizle etkileşim kurabilecek neler bulmasını isterdiniz.Online itibar yönetimi, büyük veya küçük her markanın olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Olumsuz bir yorum, olumsuz bir yargı, herhangi bir krizle karşı karşıyaysanız veya beklenmedik hatalardan kaçınmak istiyorsanız, profesyonel bir online itibar yönetimi ajansı ile çalışmak sizin en doğru karar olacaktır.

Online İtibar Yönetimi: Şeffaflık

Herhangi biri ve/veya potansiyel herkes sizden mi bahsediyor. En son ürününüz hakkında tweetler atıyorlar, blogunuza yorum yapıyorlar, müşteri deneyimleri hakkında bir Facebook güncellemesi yayınlıyorlar veya çok daha fazlası…

Bunu atlayabileceğinizi düşünüyorsanız veya insanların seslerini, fikirlerini ve yorumlarını dikkate almadan başarabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün diyebiliriz.

“Şeffaf” olmak ne demektir? İşte bazı örnekler:

  • Çalışanların ürün ve hizmetler hakkında halka açık konuşmasına izin vermek,
  • 1’e 1 iletişim kanalı oluşturmak,
  • Geri bildirim istemek,
  • Eleştiriyi gizlememek ve bunu halka açık bir şekilde ele almak,

Söylemesi yapmaktan kolay ama sonucu başarılı olan azdır! Küçük ve orta ölçekli şirketlerin çoğu iletişime fazla yatırım yapmazlar ve bu konsept ile mücadele ederler. Sonuç olarak, çabaları genellikle yanlış veya tutarsızdır.

Şeffaf olmak risklidir. Ancak uzun vadede şeffaf olmamak daha risklidir.

Şeffaflık riski, birçok şirketin “kökten şeffaf” olma aşamasında kelimenin tam anlamıyla başarısız olmasına neden olmuştur. Açık olmak aslında, bedelsiz değildir. Siz ve markanız geri bildirimleri, müşteri görüşlerini vb. yorumları Kabul ediyorsanız, onlarla hemen yüzleşmeye hazır olmanızı tavsiye ederiz.

Örneğin; şunları bir düşünün:

  1. Ya ürün veya hizmetiniz çok fazla eleştiri alırsa!
  2. Ya çalışanlarınız sosyal medya konusunda bilgili değil ve hata yaparsa!
  3. Ya rakipleriniz, markanızla ilgili kötü yorumlar ve eleştirilerden yararlanırsa?

Bunlar, bir “şeffaflık yolculuğuna” çıkmadan önce uygun bir çevrimiçi itibar yönetimi planına sahip olmak için gereken nedenlerden bazılarıdır.

Örneğin, dijital dünyada bir dev markanın yaptığı itibar yönetimi başarısızlığını sizlerle paylaşmak isteriz.

Nestle geçmiş yıllar da marka hakkında olumsuz yorumlar aldılar ve bunları önemsemediler. İnsanlar agresifleşmeye başladı ve en son Nestlé logosunun değiştirilmiş versiyonlarını yayınlayarak, kullanıcılar şirketin genel sayfalarını kapatmaya zorladı.

Siz neyi bekliyorsunuz! RIVALDE ekibi olarak markanıza online itibarı yönetimi sunmak için sabırsızlık ve heyecanla sizi bekliyoruz. 

SEO’da NELER YAPARIZ?

1.AŞAMA

EDİNME

Marka Anahtar Kelime Analizi

Markanızın sektörüne uygun olarak kullanıcılarınızın aradığı ve web sitenizin ihtiyacı olan anahtar kelimelerin analizi, hedef kullanıcı kitlesinin arama motorunda en çok aradığı anahtar kelimelere endekse olarak web site içeriği ve site url yapısının güncellemesini yaparız.

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Markanızın öncelikle sektördeki rakip analizini daha sonrasında ise rakiplerinizin arama motorunda arandıkları ve sitesindeki anahtar kelimeleri analiz ederiz. Bu analiz sonucun da siteniz için bir seo haritası ve seo planı hazırlarız. 

Sektörel Anahtar Kelime Analizi

Rakip analizi doğrultusundaki rekabet edilecek anahtar kelimeler belirlendikten sonra markanızın sektördeki hedef kitlesi için gerekli olan anahtar kelimeler ile seo çalışması yaparız.

 

2. AŞAMA

ETKİLEŞİM

İçerik Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde arama motorları ile aranan her konuya ve ihtiyaca ulaşmak çok daha kolay. Markanız için arama motoru algoritmalarının  sunduğu fırsatları kullanarak, nokta atışı hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu konuda ilk yapılması gereken ise; web sitenizde köklü bir içerik değişikliği yaparak, tamamen doğru ve kaliteli bilgi akışıyla arama motorlarının istediği kullanıcı dostu web sitesi haline gelmektir.

Mobil Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji ile google vb. arama motorlarının da arama trafikleri de ciddi bir değişiklik yaşadı. Örneğin; önceden arama trafikleri desktop (masaüstü) bilgisayar ile yapılırken, son yıllarda ise tablet ve cep telefonu ile yapılan arama motorlarındaki değişenler, seo yaparken dikkat edilmesi gerekenleri;  mobil uyumluluk ve mobil içerik konusunu öp plana çıkarmıştır. Bu doğrultuda markaların hazırdaki web siteleri mobil uyumlu hale getirilirken, yeni site tasarımlarını ise tamamen responsive olarak hazırlıyoruz.

Kullanıcı Optimizasyon

Tüm data analiz araçları ile kullanıcı deneyimleri belirlenerek, arama motoru algoritmaları ile paralel olarak web site içeriklerinin etkileşimi için gerekli optimizasyon çalışmasıdır.

 

3. AŞAMA

DÖNÜŞÜM ve ÖLÇÜMLEME

Dönüşüm Optimizasyon

Markanız ve müşterilerinizin ihtiyaçları için dönüşüm optimizasyon ciddi önem taşımaktadır. Hedef kitlenin kaybını önlemek ve ihtiyaçlarını belirleme konusunda özellikle e-ticaret siteleri doğru yazılımlarla analiz ederek, daha fazla dönüşüm oranı sağlayabilmesi dönüşüm optimizasyon olmazsa olmazı hale gelmiştir.

Kullanıcı Data Analiz

Markanızın; web sitesi için analytics programları ne kadar doğru, etkin ve verimli kullanılıyor, hiç sordunuz mu? Kullanıcı data analizi veya optimizasyonu öncesi; kesinlikle analytics ve CRM programları bir araya getirilerek, sonuçları başarı ve yükseliş olacak bir analiz çalışmasıdır.

Site Hızı Optimizasyon

SEO çalışmasının atar damarı neresi desek yeridir. Site hızı yılların emeğinin önüne geçebilecek önemli faktörlerin başında geleceği gibi, mobil uyum ile site hızı düzenlemesi doğru yapılır ise arama motorlarında hızlı ve başarılı yükselişi de peşinde getirecektir.

BİZE ULAŞIN!