Organik TO Tıklanma Oranı

Organik (TO) Tıklanma Oranı Nedir?

Organik TO (Tıklanma Oranı) kısaltmasıdır. Google arama motoru site sıralaması sonuçlarında listenir ve kullanıcı site başlığınızdan etkilenerek tıklaması sonucunda tıklama oranı (TO) yüzdesi oluşur. Organik TO, genellikle site sıralamasına göre oluşurken, aynı anda site başlığı, meta açıklama kısmı (ilk 200 kelime), bağlantı url’si de tıklanma oranını etkiler.

Örneğin;SEO eğitimi” anahtar kelime için google site sıralaması sonuçlarında 3.sırada olduğunuzu farzedelim. Ve aylık 10 kişi tıkladığında ise seo eğitimi için organik (TO)  tıklanma oranınız %10 olur.

Organik (TO) Tıklanma Oranı Google SEO İçin Önemi Nedir?

Yukarıdaki verdiğimiz örneği ele alacak olursak, sitenize 1.ayda 10, 2.ayda 20 tıklanma aldığınız da daha yüksek tıklama oranı = daha fazla trafik sağlayacaktır. Trafiğinizi ne kadar yükseltirseniz, o kadar çok tıklanma alarak, Google arama motoru site sıralaması sonuçlarında yükselme ve SEO da önemli bir adım atmış olursunuz. 

Organik Tıklanma (TO), site sıralaması listeleme algoritmalarına önemli bir sinyal göndericidir.

Organik tıklanma oranı (TO) elde edebilmek veya Google SEO da birinci sıra ve sayfaya yükselmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımı ciddi önemlidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile soru cümleleri kurarak, organik TO ile google da iyi bir sıralama yapabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulma ve kullanımı ile ilgili kapsamlı bilgiyi, aşağıdaki linke tıklayarak kolayca bulabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler SEO Eğitimi 2021