Performans Pazarlaması

Performans Pazarlaması Nedir?

Markalar satış veya olası satış fırsatı yaratmak adına arama motoru uygulamalarını verimli ve stratejik kullanarak, istediği hedef kullanıcı kitlesi ile etkileşim sağlamasıdır.

Markaların performans pazarlamasından beklentisi dijital ortamda hedef kullanıcı kitlesi için arama motorlarında oluşturduğu ürün, üyelik formu, uygulama ve video gibi içerikleri ile etkileşim kurmasıdır. Hedef kullanıcı kitlesi markanın beklediği davranışı gerçekleşmesi halinde performans pazarlaması amacına ulaşmış demektir.

Başarı odaklı markaların sık kullandığı dijital pazarlama anlayışını içeren performans pazarlaması; arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, sosyal medya reklamları, programatik reklamcılık ile birlikte uygulanarak etkili sonuçlar alabilir.

ARAMA AĞI REKLAMLARI 

Kullanıcılar aradıkları bilgi, hizmet veya ürüne, en hızlı ve kolay ulaştığı arama ağları, performans pazarlamasında klasik olarak sık tercih ettiği reklam ağı türüdür. Her sektörde faaliyet veren işletmenin marka görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak için kullandığı etkili bir yöntemdir.

GÖRÜNTÜLÜ REKLAMLAR

Marka bilinirliğini, ürün ve hizmet satışına etkisi göz ardı edilemez. Görüntülü reklamlarla; kreatif görsel tasarımlarınız ve yaratıcı motto çalışmanızla dikkatleri üzerinize çekmeniz daha kolay olacaktır. Performans pazarlaması kapsamında görüntülü reklamlar ile mucizevi geri dönüşler alabilirsiniz. Görüntülü reklam ile sadece arama motorlarında değil, google adwords reklam alanı bulunan tüm siteler de reklamınız yer alırken, hedef kullanıcının her girdiği sayfada marka etkiniz ön planda olacaktır.

SOSYAL MEDYA REKLAMLARI

Günümüzde neredeyse her yaş grubunun kullandığı ve uzun süreler geçirdiği dijital ortamlarda; facebook, twitter, instagram, youtube sosyal medya hesapları performans pazarlaması için önemli kanallardan biridir. Kullanıcı hedefi belirlenebilen sosyal medya reklamların da bölgesel, yaş grubu, cinsiyet, meslek vb kriterlere göre kullanıcılara reklam verme olanağı sağlayan önemli reklam türüdür.

PROGRAMATİK REKLAMCILIK

Dijital çağ ve gelişen teknoloji ile pazarlamanın otomatik bir ortamda yapılmasını sağlayan programatik reklamcılık, markalara; hedef kitleye erişiminde daha etkili hizmet sunulmasını sağlıyor. Markalar; Programatik reklamcılık ile reklam içeriğini ve takibini kolayca yaparak, dijital ortamdaki reklam verilerinin takibini de sağlamaktadır. Hızı ve akıllı dijital teknolojileri bir araya getiren programatik reklam, yayıncılar, reklam verenler ve ajanslar için de birçok avantajı beraberinde sunuyor. Programatik reklamcılık ile gelecekte daha etkili ve tüm dijital reklam çalışmalarında kullanılacaktır.