Seo çalışması nasıl yapılır?

Seo Çalışması Nasıl Yaparız?

Seo; kelime olarak kısa ama fakat parmak izi üzerinde yapılırken kolay ve kısa hiç değil! Seo yapımına başlamadan önce parmak iziniz yani web sitenizin her yönü ile analiz eder ve sonrasında bir seo haritası belirleriz. 

“Seo Çalışması; asla anahtar kelime odaklı ve bir tarih belirleyerek yapılmamalı”

Seo; seo uzmanlarına göre farklı yapılsa da, google botları için geçerli olan gerçek; google tabanındakş örümcek ağı sisteme tanımlanmış olan algoritmadır. Burada parmak iziniz için yapılacak veya uygulanması gereken seo çalışması ise google örümceklerinin yani botlarına tanımlanmış olan algoritmadaki kriterleri sitemize inci işler gibi yavaş yavaş işlememiz gerekir.

Seo Çalışması Ne İster?

Seo; zaman ister!

Seo; bakım ister!

Seo; süreklilik ister!

Seo; kreatif “yaratıcı” başlık ister!

Seo; orantılı anahtar kelime ve link ister!

Seo; hızlı çalışan tasarım ve site araçları ister!

Seo; sağlam link çalışması ister!

Seo; iç,dış ve teknik optimizasyon ister!

Seo; mobil uyum ister!

Seo; PHP uyumu ister!

Seo; arama motoru reklam alanlarında yer almak ister!

Seo; kısacası sabır, kontrol ve sürekli emek ister!

Seo çalışması; sadece desktop (masaüstü) arama motorları ile paralel olarak aynı anda mobil arama motorları da düşünülerek yapılmalıdır. Ayrıca seo yada seo çalışması; gerekli gereksiz metinler yazıp, rastgele 1-2 resim ekleyip, içine anahtar kelimeler doldurup paylaşmak değildir. Google örümcek ağı ve botlarının istediği ziyaretçilerin gerçek ihtiyacı olabilecek bilgi, ürün veya hizmet ile ilgili içerik beklerken aynı anda ziyaretçinin uzun süre parmak izinizde yani web sitenizde gezinmesini, tabiri caizse “sörf” yapmasını ister.

Seo çalışması; yaparken web site içerği oluştururken kesinlikle kopyala/yapıştır DENEMEYİN! Aklınızdan bile geçmesin…

UNUTMAYIN Kİ! Seo çalışması; özgün olmak ister ve ihtiyaç karşılamayı ister! Biz sağlığımız için nasıl organik sebze, meyve vb gıdalarla beslenmek isteriz. Sağlıklı bir seo çalışması da organik beslenmek ister.

Şimdi başlayalım! Makalemin bu kısmından itibaren etkili ve başarılı olabileceğiniz seo çalışması, yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım sizlere…

Öncelikle seo çalışması; iki şekilde yapılır ve eş zamanlı yapılmasının etkisini ziyaretçi sayısı ve analizlerle daha iyi anlayacaksınız. Peki bu nasıl olacak dediğiniz duyar gibi oluyorum.

SİTE İÇİ (ON PAGE) SEO ÇALIŞMASI 

SİTE DIŞI (OFF PAGE) SEO ÇALIŞMASI 

SİTE İÇİ (ON PAGE) SEO ÇALIŞMASI 

Site analizleri, teknik bakımlar, site sorunları çözüldü ise seo haritanızda hazırsa, şimdi aşağıdaki maddelere çok iyi odaklanmaya başlayın.

 • Markanız ve web siteniz için anahtar kelimeleri tanımlama ve konumlandırma,
 • Web site içeriği için en özgün metin yazıları ve anahtar kelime yoğunluğu (**Bir yazıda çok fazla anahtar kelime kullanımından sakının!**),
 • Uygun olan H (Heading) (Title) kullanımı,
 • Uygun olan Meta (Tag – Description – Robots – Keywords) kullanımı,

 • Kalıcı bağlantı (url) yapısı,

 • Uygun boyutlarda görsel kullanımı,

 • Sayfalar arası gezinti (link-buton) kullanımı,

 • Mobil Seo

Peki! Bahsettiğimiz tüm seo çalışmasını yaptığınız varsayalım, şimdi diyeceksiniz ki ben bu kadar yapmaya ugraştım! Ve ne zaman web sitesi arama motoru aramaların da 1.sayfada 1.sırada olacak dediğinizi duyar gibi yine oldum. İşte önemli konuların da başında gelen ve seo ne ister de açıklamıştım.

Seo çalışması sizden “SABIR” ve “SÜREKLİLİK” ister!

SİTE DIŞI (OFF PAGE) SEO ÇALIŞMASI

Kullanıcı odaklı google, yandex, bing gibi arama motorlarında 1.sayfalara gelip, 1.sıralara yükselmenizi ve profesyonel markalaşma sürecinizin sürekliliği için site dışındaki kaynakları kullanarak yapacağınız seo çalışmasıdır. Site dışı seo çalışması yapacağınız kaynaklar ise; internette yayın hizmeti veren siteler, bloglar, sosyal medya hesapları, forumlar, sözlükler, haber siteleri, video platformları ve markanıza ait tüm anahtar kelimeleri içeren reklam paylaşabileceğiniz mecralarda seo çalışması yaparak başarı ile birlikte yükselişe geçebilirsiniz.

Site dışı SEO çalışmasında en önemli nokta!

“Otoriter ve kaliteli web sitelerinde, referans reklamı ve backlink bağlantısı yapmaya dikkat etmelisiniz.”

Arama motorunda 1.sayfa ve sıralarda olmayı bekleyen başarılı yükseliş garantisi bekleyen bir işletmenin, seo çalışmasının olmazsa olmazı site dışı seo çalışması diyebilirim. Offpage seo çalışması için bir çok kaynağı kullabilirsiniz. Şimdi hangi popüler kaynaklardan faydalanabilirsiniz! Gelin birlikte görelim.

 • Arama Motoru Reklam Araçları ve Uygulamaları
 • Sosyal Medya Hesap ve Uygulamaları
 • Haber, Tanıtım ve Bilgi Siteleri
 • Bireysel Siteler, Forumlar ve Bloglar
 • Firma Ekle Siteleri
 • Video, Makale ve PDF Ekleme Siteleri
 • Link bırakabileceğiniz tüm dijital platformları kullanabilirsiniz.
Site Dışı SEO ile Başarılı ve Garantili Yükselme Nasıl Elde Ederiz?

Öncelikle burada bir sıralama şartı ve koşulu olmaksızın sizlere paylaşıyorum.

 • Otoriter ve ziyaretçi sayısı yüksek olan haber, tanıtım, blog ve benzeri sitelerde özgün içeriğe sahip basın bülteni yada haber şeklinde hazırlanmış metinlerinize orantılı anahtar kelime ve link verirerek backlink çalışması yapabiliriz.
 • Google Adwords, Facebook, Instagram, Google Plus, Linkedin, Pinterest, Twitter vb sosyal medya uygulamalarında reklam çalışması ile yine istediğiniz backlink ve seo çalışmanızı yapabiliriz.
 • Google my business ve location uygulamaları ile link çalışması yapabiliriz.
 • Firma ekle sitelerine aktif olarak tamamına kayıt bırakarak seo ve backlink çalışması yapabiliriz.
 • Daha da güçlü ve başarısı yüksek olsun diyorsanız, sizin için arama motoru kayıtlı backlink sitelerini size özel olarak sunabiliriz. 

Site Dışı SEO Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Backlink: olur olmadık! aaa bu fiyata bedava link! diyerek ne olduğu belli olmayan sitelerden link almaktan uzak durunuz! Aksi takdir de arama motorunda markanıza ait bir link çöplüğü oluşacaktır! İşte bu istenilen seo çalışması yerine ban almanıza sebep olabilir.
 2. Web Site İçeriği: seo çalışması ve backlink çalışması için hazırlayacağınız metinlerin kelime sayısı ile orantılı şekilde anahtar kelime, link ve görsel kullanmaya dikkat ediniz. Çok kısa da değil, ziyaretçinin sıkılmasına ve siteyi terk etmesine sebep olacak uzun uzun yazılardan da kaçınmalısınız. Abartıdan her zaman uzak olun.Özgün ve ihtiyaç karşılayın.
 3. Google webmaster (Google Search Console): başarı ve yükselişinizin organik olduğunu sık sık google analiz araçlarını takip ederek seo çalışmasına yön verebilirsiniz.
 4. Görsel (Resim): web site içinde yada dışındaki seo çalışması için kullanacağınızın resimlerin size ait yada sizin için hazırlanmış olmasının yanı sıra boyutlarının çok büyük olmamasına özen göstermelisiniz! Kaliteli ve uyumlu görseller seo çalışmanıza gözle görülebilir, + yönde etki yaratacaktır.
 5. Web Site Hızı ve Hataları: web sayfanızın desktop yada mobil arama motorlarındaki açılış hızı unutmayın ki seo çalışmasına katkısı büyüktür. Ayrıca sayfanızdaki link ve kalıcı bağlantı hatalarını sık sık kontrol etmelisiniz! Kırık link ve baglantılar seo çalışmanızı aksi yönde etkileyerek başarı değil! başarısızlık getirecektir.
 6. Rakip Analizi: sektörümde rakibim yok demeyin! Dünya devi markalar dahi bunu kabul etmiş ve sektörel rakiplerini sık sık analiz ederek, yakın markaj takibe alarak seo ve reklam çalışmaları yapmaktadır. Amatör ruhla seo çalışması yapmaya devam edin! Sabırlı olmayı hiç ama hiç unutmayın. Başarılar….

Tüm sorularınız için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz yada aşağıdaki yorum kısmında bize yazabilirsiniz.