2021 Yeni SEO Eğitimi

SEO Eğitimi

ÜCRETSİZ! Online SEO eğitimi nasıl alabilirim veya SEO nasıl yapılır veya yapmaya nereden başlayabilirim, diyorsanız. Bu önemli ipuçları ile dolu yazımız, SEO uzmanı olmak isteyenlerin kaçırmayacağı fırsat değerinde hızlandırılmış bir SEO kursu diyebiliriz. 2021 yılı yeni SEO yapmaya başlayanlar yada başlayacaklar için ayrıca geliştirilmiş SEO eğitimidir.

SEO Eğitimi Nedir?

Google ( SEO -Search Engine Optimization),  Arama Motoru Optimizasyonu eğitimi, size en kritik dijital pazarlama platformunda sürekli büyümeyi ve geliştirmenizi sağlayacak aynı zamanda eksiksiz bir SEO uzmanı veya danışmanına dönüştürecektir  SEO eğitimi içerisinde öğrenecekleriniz; anahtar kelime araştırması, teknik SEO, bağlantı kurma, içerik oluşturma, site analizi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere, SEO’nun birçok yönüne tamami ile hakim olacaksınız .

Yeni SEO yapmaya başlayan için WordPress SEO nedir, SEO nasıl yapılır ve en çok yapılan hataları ve teknikleri bilgisini verirken yazımızı takip ederek, beraberinde başarılı SEO ipuçlarının sahibi olabilirsiniz. Sayfamızdaki ilginizi çeken yazı başlıklarını okumak için, “SEO Eğitimi İçindekiler” kısmındaki site başlıklarına veya sayfanın yan tarafındaki “nokta” bullete tıklama ile site içeriğini kolay ve hızlıca okuyabilirsiniz.

1- En Çok Aranan Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur?

Google, bing veya yandex gibi arama motorlarında, kullanıcılar tarafından en çok aranan arama terimlerini bulmak için anahtar kelime fikirleri planı sunan uygulamaları kullanarak, anahtar kelime bulma konusunu anlatmadan önce sizlere SEO eğitimi içerik yazısına anahtar kelime araştırması ile başladığımızı bilmenizi isterim.

Bunun nedeni ise, arama motoru site sıralaması sonuçlarını ve SEO’da yaptığınız herşeyi anahtar kelimeler belirler.

İlk adımı atmaya hazır mısınız? Şimdi web siteniz için popüler ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri bulmaya başlayalım.

Çok Aranan Anahtar Kelimeler Oluşturmak için “Soru İçeren Anahtar Kelimeleri” Bulun!

Bu konuda öncelikle sizlere çok önemli bir ipucu veya bilgi paylaşmak isteriz. Bir anahtar kelime planlayıcı uygulaması yapan yazılım şirketinin yapmış olduğu bir araştırmanın içeriğidir. SEO uyumlu makale veya içerik oluştururken, aşağıdaki bilgiler sizlere fayda sağlayacağına emin olabilirsiniz.

Arama motorlarında aranan 306 milyon kelime üzerinde yapılan araştırmaya göre arama terimlerinin büyük çoğunluğu yani (% 91,8) gibi büyük oranla uzun kuyruklu anahtar kelimeler olduğu tespit edilmiştir.Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacminin yüzdesinin yüksek olmadığı da beraberin de görülmüştür.Aslında, birleştirilmiş tüm uzun kuyruklu anahtar kelimeler toplam arama hacminin yalnızca% 3,3’ünü oluşturuyormuş.

(Bu analiz için, ayda 1-100 arama yapılan herhangi bir anahtar kelimeyi “uzun kuyruklu” olarak kabul edilmiştir.)

Arama sorgularının % 14,1’i soru içeren anahtar kelimelerdir.

Konu başlığından da anlayacağınız gibi soru içeren anahtar kelimeler, “nedir”, “kim”, “nerede”, “neden” veya “nasıl” gibi benzer terimleri içeren herhangi bir anahtar kelimedir.Genellikle biliyorsunuz ki, Google gibi popüler arama motorları kullanıcılar tarafından bilgi sormak veya sorularının cevabını almak için sıkça kullanılmaktadır. 

Ayrıca, kullanıcılar genellikle en yaygın kullandığı soru çeşidi ise görüldüğü gibi soru anahtar kelime türleri “Nasıl” (% 8,07), “Ne” (% 3,4), “Nerede” (% 0,88), “Neden” (% 0,82), “Kim” ( % 0.6) ve “hangi” (% 0.33) olduğu tespit edilmiştir.

Soru İçeren En Çok Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Sektörünüze veya içeriğinize göre örnekleme yapmaya çalışacağım sizlere, Örneğin; bebek giyim yada çocuk bakıcısı şirketi için bir içerik oluşturacağınızı  düşünelim. Bu konuda soru içerikli anahtar kelime ile en iyi içeriği oluşturmak için anne, bebek veya kadın bilgi forumlarını kullanarak oradaki sorulan sorulardan veya tartışma konularını kullanarak soru içeren anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı Kullanarak Çok Aranan Anahtar Kelime Fikirlerini Üretin!

Yeni başlayanlar için ücretsiz olan Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ideal olabilir.Fakat SEO uzmanı olarak seo danışmanlığı hizmeti verecekler için açıkçası çok da etkili değildir. PRO ücretli anahtar kelime araştırması aracı ile karşılaştırıldığında, Google Anahtar Kelime Planlayıcı , anahtar kelime fikirleri bulma konusunda o kadar da etkili değildir.

Ama etkisiz yada başarısız da değildir. Sadece bazı anahtar kelimelerde eksik veri sunabiliyor. Bazende popüler ve harika anahtar kelime fikirleri bulmanıza yardımcı oluyor. 

Şimdi gelin ücretsiz olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile nasıl anahtar kelime fikirleri bulabilirsiniz. Birlikte inceleyelim…

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile iki şekilde soru içerikli anahtar kelime fikirleri üretebilirsiniz.

 1. İçeriğinizle alakalı bir ana anahtar kelime belirleyerek listeme yaptıktan sonra çıkan terimleri, yukarıdaki bahsettiğimiz 306 milyon kelime analizindeki sıkça kullanılan soru kelimeleri ile anahtar kelime üretebilirsiniz. Örneğin; Biz ana terimi, SEO anahtar kelimesi belirledik. – SEO nedir?, SEO Fiyatları nedir?, – Google SEO nedir?, – WordPress SEO nedir?  
 2. Belirlediğiniz soru içerikli soruları geliştirmek için listeleme de ki kelimeleri kullanarak da uzun kuyruklu soru içerikli anahtar kelimeler oluşturabilirsiniz. Örneğin; SEO nasıl yapılır?, – WordPress SEO nasıl yapılır?, – Google SEO nasıl yapılır? aşağıdaki tablodaki gibi listeleme deki kelimelerinizle benzersiz anahtar kelime fikirleri üretebilirsiniz.

Yükselen, Sık Kullanılmayan Anahtar Kelimelere Bulun ve Odaklanın!

SEO’ya yeni başlıyorsanız, rekabet odaklı olun. SEO yaparken, popüler olan konulara ve anahtar kelimelere odaklanmanızı öneririz. Arama hacmi yeni yükselmeye başlayan anahtar kelimeler ilk başlarda rekabetçi değildir. Yeni başlayan ve ücretsiz trend konuları bulmak için, Google Trendler uygulmasını kullanabilirsiniz. Daha fazla popüler kelime tespiti için en diğer uygulama araçlarını blog da popüler anahtar kelime tespiti aracı veya uygulaması başlığında bulabilirsiniz.

2-Yüksek Arama Hacmi Olan Anahtar Kelimeleri Seçin!

Bu konuda makalenin birinci kısmında size bilgisini verdiğimiz, en çok aranan anahtar kelimeleri tespit etmeye başladığınız da aynı anda aranma, tıklanma oranları (TO), rekabet, sırılama oranlarını analiz ederek sağlam ve doğru olduğuna inandığınız anahtar kelimeleri listeleyin.

SEO’ya yeni başlayanlar, özellikle şimdi bunu merak ediyor olabilirsiniz. Hangisi doğru anahtar kelime, nasıl seçeceğimi nereden bileyim ki diyebilirsiniz. Yüksek arama hacimli anahtar kelimeleri seçmek için tabiki doğaüstü bir sihir yada özellik yok! Küçük ipuçları ile anahtar kelime seçimi konusunda kendi stratejinize uygun olarak taktik geliştirebilirsiniz.

 • TBM (Tıklanma Başı Maliyetlerine) Odaklanın 
 • TO (Tıklanma Oranı)’na Odaklanın
 • Aylık Ortalama Aranma Oranına Odaklanın 
 • Rekabet Durumuna Odaklanın

Bu maddelerdeki oranlar yüksek hacme sahip anahtar kelimeyi ve kelime öbeklerini seçmenize yardımcı olacaktır. 

İpucu! Potansiyel belirlediğiniz kelimeler, yüksek TBM ve arama hacmine sahiptir. Fakat aşırı rekabetçidir. 

3- Google Arama Motoru Kullanıcı Dostu İçerik Oluşturun!

Bu bölümde ise seçtiğiniz en çok aranan veya popüler anahtar kelimeler ile SEO uyumlu, Google gibi popüler arama motoru listeleme algoritmalarına kullanıcı dostu olduğunuzun sinyal göndermek için kaliteli ve özgün içerik oluşturun. 

Kesinlikle kopya veya kopyala-yapıştır yapmayı bırakın, aklınızdan bile geçirmeyin.

Google arama sonuçları listesinde yer almak için makale yazarken, sayfa içi SEO kriterlerine dikkat ediniz. 

 • Heading etiketlerini (H1-H2-H3) doğru kullan,
 • Kopya resim kullanmayın, size ait resimleri kullanın,
 • Görsellerin açıklama kısmına mümkünse anahtar kelime yazın,
 • Mümkün olduğunca noktalama işaretlerine dikkat edin,
 • Listeleme şeklinde içerik oluşturmanızı öneririm,
 • İçeriğinize en az 1 tane video ekleyin,
 • Kullanıcıyı ilk 150 -200 kelimede sayfada tutmaya çalışın,
 • Anahtar kelimenin aranma amacına göre içeriğinizi oluşturun,
 • Kullanıcın sayfa da kalmasını ve daha sonra ise sayfanızdan çıkmadan diğer sayfanıza yönlendirecek şekilde bağlantılar oluşturun.
 • İçerik oluştururken arama sonuçları listelemedeki sitelerden 10 kat daha iyi içerik sağlayarak birinci sayfa sıralamasında yer alabilirsiniz.

Herşeyden önemlisi ise SEO yaparken kesinlikle sitemin çok url’si olsun diye, boş gereksiz url oluşturmak için yazı yazmayın. Az URL, kapsamlı içeriğinizle site haritası oluşturmaya özen göstermenizi sizlere tavsiye ederim.

4- Web Site İçeriğinizi Google ve UX İçin Optimize Edin!

Burada ilk olarak yeni başlayanlar UX nedir, diye sorabilir. UX, Web sitesinin kullanıcıya sağladığı kolaylıklar veya kısaca kullanıcı deneyimi diyebiliriz. UX için site içeriği oluştururken, dikkat çekici başlıklar, rahat okunabilirlik olmasının yanı sıra yazının sonuna kadar okunabilir olmalıdır.

UX için içerik hazırlarken neler dikkat etmelisiniz. Gelin birlikte bakalım.

Öne Çıkan Bir Başlık Oluşturun

Kullanıcılar arama motorlarında arama sonuçlarında aradığı bilginin sitenizde olduğunu anlaması için başlık önemlidir.Ayrıca site başlığınız da mutlaka en az 1 anahtar kelime yada uzun kuyruklu anahtar kelimeden başlık oluşturun. Doğru başlık etiketi kullanırsanız, arama motoru sıralama sonuçlarından listenerek ciddi tıklanma alabilirsiniz.

Sayfa İçi Yazıları Büyük ve (H1-H2-H3) Başlık Yapın

Sayfa içi başlıklarınız mutlaka heading etkiletli kalın olup, iç yazı tipi ve boyutu ise mobil ve masaüstü cihazlarda okunabilir, boyutlar da olmasına özen göstermelisiniz. İçi yazı tipi genellikle arial ve roboto kullanılırken, yazı boyutu ise kontrol ederek yüzdeli sistem de min:%105 -110 arasında yada 11-13 pt punto olmalıdır.

Sayfa İçi Yazıları Bölün

Bütün iç içe geçmiş düz duvar gibi yazı içeriklerinden kaçınmalısınız,aşağıdaki görseldeki gibi bölüm bölüm başlıklar yapın.Bu, insanların sayfanızı kolay okunmasını ve aradıkları bulmasını anahtar kelimelerinizle etkileşim kurmasını kolaylaştırır. Ziyaretçi sayfa süresinizle birlikte site değeriniz de artar.

5- Sayfa İçi SEO Optimizasyon

Bu eğitim yazımızın 5. bölümünde ise oluşturduğunuz içeriği yayınlamadan önce sayfayı nasıl SEO için optimize edebilirsiniz, gelin birlikte inceleyelim. 

Anahtar Kelimenizi Öne Çıkarın

SEO da önemli bir ipucu olduğunu söyleyebiliriz.

Temel anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu aranan terimleri yazı içerisine orantılı bir şekilde site başlık, ilk 100-150 kelime, alt başlıklar da ve görsellerin açıklamalarına yerleştirerek öne çıkarın. 

Anahtar Kelimenizi URL Öne Çıkarın

Anahtar kelimeyi url ile öne çıkarma örneğini, size bu seo eğitimi sayfasının url’si vereceğim.URL: https://rivalde.com/gelistirilmis-seo-egitimi dir. Bu konuda sizlere küçük bir öneri de kalıcı bağlantılarınızı doğru yapılandırmanızı tavsiye ederiz. Kalıcı bağlantılar ile WordPress SEO makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makalede Dahili (İç) ve Harici (Dış) Bağlantılar Kullanın

Dahili iç bağlantılar doğru kullanılır ve oluşturulur ise, SEO çalışmanıza destek olabilir. Dahili bağlantılar oluştururken alakalı konularla yapılmasına dikkat etmeniz de fayda var. Örnek olarak vermemiz gerekirse size, SEO eğitimi yazımızdaki iç ve dış bağlantı örnekleri vereceğim. 

SEO nasıl yapılır,  SEO sayfası ve terimi bizim için en önemli sayfalarımızdan biri diyebiliriz. Nedeni ise, yüksek arama hacmi, rekabet odaklı ve çok tıklanma oranına sahiptir. Bu nedenle genellikle SEO içeren yazılarımda veya basın bültenlerinde her zaman SEO url bağlantısına link veriyoruz. Bu çalışma örneğini üsteki resmi tıklayarak da inceleyebilir veya görebilirsiniz.

6- Site İçeriğinizi Paylaşın ve Tanıtın

İçerik tanıtma, en çok hafife alınan SEO hatalarından biridir.

Hepimizin yaptığımız şeyin en iyisini belki yapmaya çalışırız yada yaptığımızı düşünebiliriz. Genellikle SEO da yapılan büyük hatalardan biri ise, mükemmel bir içerik, sayfa içi optimizasyonu, anahtar kelimelerin en iyi ve harika olanı seçtiğini düşünerek sayfanın tanıtılmaması veya paylaşılmamasıdır. Sıkça yapılan hata sayfayı “yayınla ve bekle” google site sıralamasında birinci sayfa veya sırada olmayı, üzgünüm hayat bu kadar kolay olmadığı gibi SEO yapmak da o kadar kolay ve hızlı değildir.

Sayfanızı veya yazınızı tanıtacak büyük bir kitleniz yoksa ise, SEO amacına ulaşması için tanıtım ve paylaşım konusunda hızlı davranmanız gerekir. Site içeriğinizi nasıl ve nerede tanıtabilirim veya paylaşabilirim, diyorsanız. Şimdi gelin birlikte inceleyelim, başarılı SEO için site içeriğini nasıl ve hangi mecralarda tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya İle Site İçeriğinizi Tanıtın ve Paylaşın!

İçerik tanıtım konusunda en güzel dönüşü sosyal medya hesaplarından ziyaretçi çekerek, iyi bir tıklanma oranı ile beraber kaliteli içeriğiniz sayesinde, kullanıcının sitede gezinmesini sağlayabilirseniz. Ayrıca SEO açısından önemli olan otorite ve kalite puanı da alabilirsiniz.

Tüm sosyal medya hesaplarını en aktif şekilde kullanmanızı öneririz.

 • Facebook paylaş
 • Twitter paylaş 
 • Instagram paylaş
 • Pınterest paylaş 
 • Lınkedin paylaş

Yukarıdakileri kısaca paylaştık, sizler imkanınız olan tüm sosyal medya hesaplarında aktif paylaşmayı ve içeriğinizi en tanıtmayı aralıksız devam edin. Google de birinci sayfada veya sırada olsanız dahi paylaş ve tanıt.

İzinli E-Posta İle Tanıtın ve Paylaşın!

Buradaki izinli e-mail ile içerik tanıtım, e-posta göndereceğiniz kişiler bildirim ve haber bülteni almak isteyen kullanıcılar olmasına dikkat ediniz. E-posta yolu ile yazınızı ciddi bir kitleye tanıtabilirsiniz. 

SEO yaparken biraz gerçekci olmalıyız, “Yayınla ve Dua Et” bekle ile SEO da başarı sağlayamazsınız.

Backlink ile Tanıtın ve Paylaşın!

Sitenize ziyaretçi dönüşümü almak için backlink çalışması yaparken, aynı anda site içeriğinizi tanıtabilir ve makalenizi paylaşmış olursunuz. Backlink; Backlink nedir, sorusunu kısaca tanımlamak gerekirse “geri bağlantı linki” diyebiliriz. Backlink, etkili ve alakalı bir web sitesinden, kullanıcıyı kendi sitenize çekecek doğru bağlantı linki oluşturmaktır. Backlink için “gelen bağlantılar” veya “giden bağlantılar” da denir. Backlink, SEO için ciddi derece de önemlidir. Backlink, site dışı SEO da denir. Backlink çalışması nasıl yapılır ile ilgili bilgi almak için https://rivalde.com/backlink sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

7- Teknik SEO Analizi Yapın ve Geliştirin

Bu, seo eğitimi yazımızın sonuncu ve 7.bölümünde ise artık, bölüm1’den bölüm 7’ye kadar yaptıklarımızın sonucunu ve ne kadar doğru yaptığımızın görme aşaması da diyebiliriz. Ayrıca hatalarınızı ve eksiklerinizi kontrol ederken, hemde SEO tekniğinizi geliştireceksiniz.

Sitenizdeki SEO Sorunları İçin Site Analizine Başlayın!

Artık kendinizi geliştirmeniz ve seo uzmanı olmanız için bu aşama önemli bir fırsat diyebiliriz. Yaptığınız SEO çalışmasının ne kadar başarılı sonuçlar mı yoksa başarısızlıkla mı sonuçlandığını öğrenirken, kendinizi geliştireceğiniz hemde eksikleri tespit edeceğiniz önemli noktalardan biridir.

Site SEO analizi ve denetimini artık kendiniz de uygulamalar ile çok kolayca yapabilirsiniz. Size faydası olabileceğini düşündüğüm ve ipucu ile dolu olan SEO analizi makalemizi https://rivalde.com/seo-analizi bu linkle tıklayarak bulabilir ve site seo analizi çok hızlı ve kolay yapabilirsiniz.

Screaming Frog gibi etkili seo araçları ile kolayca SEO analizi ve optimizasyon yapabilirsiniz. Zaten bir seo uzmanıysanız, bu araçların harika olduğunu biliyorsunuzdur. Tabiki tek Screaming Frog SEO Spider kullanmak size tüm sorunları bulmanıza yaramayabilir, ilave olarak diğer SEO analizi araçlarını da beraberinde kullanmanızı öneririz. Hangi SEO analizi araçlarını kullanmalıyım, diyorsanız. Yukarıda bıraktığım linkte bulabilirsiniz.

GSC Google Search Console’de Dizin Oluşturma Hatalarını ve Mobil (AMP) Sorunlarını Bulun!

Google Search Console ile ilk olarak “kapsam” raporuna bakın,sonrasında ise “hatalar” kısmına odaklanın ve bu sayfadayken site haritalarınızı da kontrol edin.Ayrıca sitenizin tüm sayfalarının burada listelendiğini iki kez kontrol etmek için site haritanıza manuel olarak bakmanızı öneririm.

Son olarak da “mobil kullanılabilirlik” raporunu bakın. Artık ufak ufak sonlara yaklaşıyoruz. Son olarak sitenizin yapısını tekrar gözden geçirin.

Site Menü ve URL Yapısını Optimize Edin!

Google Search Console ile SEO sorunlarını çözdüğünüze göre artık site sıralaması için saldırmaya başlayabiliriz.Özellikle kullanıcı dostu menü oluşturduğunuzdan da emin olun. Menüleriniz kolay gezinebilir ve kullanıcının aradığını kolay bulabileceği şekilde inşa edin.

Örnek olarak ise SEO ajansı RİVALDE sitesine bakabilirsiniz. Sadece 4 başlıkla sizlere kolay menü imkanı sağlamaktadır. 

SONUÇ

Umarım, SEO Eğitimi makalemiz sizlere fayda sağlamıştır. Bu eğitim içerikli kılavuz yazımızda, nelerden memnun kaldığınızı değerli yorumlarınızı bize bildirmenizden memnun oluruz. 

Sitenizde güvenilir backlink veya seo çalışması yaptırmak ister misiniz? Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Gooogle SEO WordPress SEO Backlink