SEO Nedir?

SEO açılımı nedir? ingilizce search engine optimization, türkçe açılımı ise Arama motoru optimizasyon’dur. Web sitenizin site sıralaması sonuçlarında listelenmesi için google arama motoru botlarını çekerek veya örümcek ağları ile organik etkileşimini sağlamak adına, Google SEO temellerini kullanarak sitenizin aramalarda yükselmesi amacıyla her türlü iyileştirme çalışmasına SEO denir.

SEO

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Öncelikle biraz realist yani gerçekci olmak gerek,Google SEO kelimelerle anlatıldığı kadar basit yada kısa sürede planlanıp, uygulanması mümkün olan bir işlem değildir. SEO çalışması, bir çok etkeni ve etkileşimi içinde barındırır. Örneğin, markanın aktif olarak kullandığı veya kullanacağı web site analizi ile başlar, rakip website analizleri ve hizmet türüne göre bir SEO haritası oluşturulmalıdır. En anlaşılır şekli ve kısaca özetleyerek sizlere, seo çalışması nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli ve hangi seo araçları kullanılmalı gelin birlikte inceleyelim. WordPress SEO ve kullanıcı dostu site nasıl yapılır, diyorsanız. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

 

SEO: Website Analiz

SEO çalışması, ilk olarak markaya ait web sitesi en ince detayı dahi atlamadan analizi yapılarak, ilk olarak mobil (AMP: Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) ile seo uyumlu hale getirilmelidir.

AMP Nedir: (Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfaları) Google tarafından geliştirilmiş bir “framework” uygulama olarak tanımlayabiliriz. Kullanıcı dostu prensibinden vazgeçmeyen Google ‘nin olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz.

Test My Site - Think with Google
SİTE ANALİZ
SİTE HIZI

SEO: Website Hızı

SEO çalışmasında önemli olduğunu düşündüğümüz diğer bir kriter ise web site hızı, masaüstü veya mobil cihazlar da hızlı açılan web sayfaları daha ön plana çıkmaktadır. Website hızlandırma ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce, site hız testi analizi yapılarak seo çalışması yaparken dikkat etmeniz gerekenleri de belirlemiş olursunuz. Website hız testi ile alakalı olarak ilk sırada sizlere tavsiye edeceğimiz, google arama motoru uygulaması olan PageSpeed Insights – Google Developers veya mobil hız testi için Think with Google tavsiye edebiliriz. Bunların dışında 20 ye yakın site hız testi aracı ve programı bulunmaktadır. Bunlardan da sizlere kısaca bahsedeceğiz.

PageSpeed Insights

SEO: Website İçeriği

Arama motorları ve SEO çalışmasının kilit noktası diyebiliriz. Google ve diğer arama motorlarının kullanıcı dostu siteleri seçerken en çok dikkat ettiği kriterlerin başında özgün ve fayda sağlayan kaliteli web site içeriğidir. Arama motorlarında üst sıralara yada birinci sayfada yer almak için, seo çalışması yaparken site hızı ile birlikte web site içeriği özelikle google’nin olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Web site içeriği derken burada bahsettiğimiz kendinize ait bir yazıdan ibaret değil, özgün yazı kadar önemli olan imla kuralları, yazı başlıkları, kullandığınız görsel gibi birçok ince noktaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki uzun uzun yazılar yazmak değil, web site içeriği sayfanıza gelen ziyaretçilerinizin dikkatini çekmesi kadar fayda sağlarken, aynı zamanda kullanıcıların siteniz de uzun vakit geçirmesini sağlayacak içerik oluşturmak ince ve önemli noktalardan biridir. Web site içerik analizi için en çok kullanılan uygulama veya program olarak GTmetrix | Website Speed and Performance Optimization tavsiye ederiz.

GTmetrix | Website Speed and Performance Optimization
Web Site İçeriği
WordPress SEO Nasıl Yapılır?

SEO’da NELER YAPARIZ?

1.AŞAMA

EDİNME

Marka Anahtar Kelime Analizi

Markanızın sektörüne uygun olarak kullanıcılarınızın aradığı ve web sitenizin ihtiyacı olan anahtar kelimelerin analizi, hedef kullanıcı kitlesinin arama motorunda en çok aradığı anahtar kelimelere endekse olarak web site içeriği ve site url yapısının güncellemesini yaparız.

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Markanızın öncelikle sektördeki rakip analizini daha sonrasında ise rakiplerinizin arama motorunda arandıkları ve sitesindeki anahtar kelimeleri analiz ederiz. Bu analiz sonucun da siteniz için bir seo haritası ve seo planı hazırlarız. 

Sektörel Anahtar Kelime Analizi

Rakip analizi doğrultusundaki rekabet edilecek anahtar kelimeler belirlendikten sonra markanızın sektördeki hedef kitlesi için gerekli olan anahtar kelimeler ile seo çalışması yaparız.

 

2. AŞAMA

ETKİLEŞİM

İçerik Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde arama motorları ile aranan her konuya ve ihtiyaca ulaşmak çok daha kolay. Markanız için arama motoru algoritmalarının  sunduğu fırsatları kullanarak, nokta atışı hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu konuda ilk yapılması gereken ise; web sitenizde köklü bir içerik değişikliği yaparak, tamamen doğru ve kaliteli bilgi akışıyla arama motorlarının istediği kullanıcı dostu web sitesi haline gelmektir.

Mobil Optimizasyon

Günümüzde gelişen teknoloji ile google vb. arama motorlarının da arama trafikleri de ciddi bir değişiklik yaşadı. Örneğin; önceden arama trafikleri desktop (masaüstü) bilgisayar ile yapılırken, son yıllarda ise tablet ve cep telefonu ile yapılan arama motorlarındaki değişenler, seo yaparken dikkat edilmesi gerekenleri;  mobil uyumluluk ve mobil içerik konusunu öp plana çıkarmıştır. Bu doğrultuda markaların hazırdaki web siteleri mobil uyumlu hale getirilirken, yeni site tasarımlarını ise tamamen responsive olarak hazırlıyoruz.

Kullanıcı Optimizasyon

Tüm data analiz araçları ile kullanıcı deneyimleri belirlenerek, arama motoru algoritmaları ile paralel olarak web site içeriklerinin etkileşimi için gerekli optimizasyon çalışmasıdır.

 

3. AŞAMA

DÖNÜŞÜM ve ÖLÇÜMLEME

Dönüşüm Optimizasyon

Markanız ve müşterilerinizin ihtiyaçları için dönüşüm optimizasyon ciddi önem taşımaktadır. Hedef kitlenin kaybını önlemek ve ihtiyaçlarını belirleme konusunda özellikle e-ticaret siteleri doğru yazılımlarla analiz ederek, daha fazla dönüşüm oranı sağlayabilmesi dönüşüm optimizasyon olmazsa olmazı hale gelmiştir.

Kullanıcı Data Analiz

Markanızın; web sitesi için analytics programları ne kadar doğru, etkin ve verimli kullanılıyor, hiç sordunuz mu? Kullanıcı data analizi veya optimizasyonu öncesi; kesinlikle analytics ve CRM programları bir araya getirilerek, sonuçları başarı ve yükseliş olacak bir analiz çalışmasıdır.

Site Hızı Optimizasyon

SEO çalışmasının atar damarı neresi desek yeridir. Site hızı yılların emeğinin önüne geçebilecek önemli faktörlerin başında geleceği gibi, mobil uyum ile site hızı düzenlemesi doğru yapılır ise arama motorlarında hızlı ve başarılı yükselişi de peşinde getirecektir.

Gelişmiştirilmiş SEO Rehberi

BİZE ULAŞIN!