Site İçi Optimizasyon

Google ve diğer popüler arama motorlarında, markanıza ait “parmak izi” yani web sitenizin performansını siz belirleyebilirsiniz. Google gibi arama motorları, SEO standartları gereği siteleri arama sonuçlarında birinci sayfa veya sıralarda listeme için göz önünde bulundurduğu nokta güncellik ve süreklilik olduğunu söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz güncelliği ve kalıcılığı sağlamak için SEO uzmanı tarafından site analizi ve site içi optimizasyon düzenli periyodlarla yapılmasını öneririz.

Site değer ve sıralamanızı korumak için site içi optimizasyon nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız. Yazımızın devamında sizlere detaylı bilgi ve görsellerle bilgilendirmeye çalışacağız. 

Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Site içi optimizasyonu, daha anlaşılır halde olması için site içi seo da diyebiliriz. Bu yazımız da sizlere site içi SEO optimizasyonu ile ilgili önemli ipuçları ve öneriler vermeye çalışacağız. Şimdi, gelin birlikte makalemizde site içi optimizasyonu 4 ana başlık halinde nasıl yapacağımızı, inceleyelim. 

 1. Teknik Optimizasyon 
 2. İçerik Optimizasyon 
 3. Kalıcı Bağlantılar (URL) Optimizasyon 
 4. Tasarım Optimizasyon 

Site içi optimizasyona başlamadan önce mutlaka site analizi ve incelemesi yapmanızı öneririz. Hataları ve eksikleri belirledikten sonra yukarıdaki bahsettiğimiz optimizasyon işlemlerinizi sayfanıza uygulayabilirsiniz.

1- Teknik Optimizasyon

Bir web sitesinin optimize edilebilecek üç ana teknik bileşeni vardır :

 • Sunucu Hızı
 • Kaynak Kodu
 • IP Adresleri 
Teknik Optimizasyon

1.1. Sunucu Hızı:

Web sitesi açılış hızı ve süreleri, Google site sıralaması sonuçları için değerlendirme kriterlerinin bir parçası olarak arama motorları tarafından kabul edildiğinden, sunucu yanıt sürelerini hızlandırmak, site içi optimizasyonun önemli bir parçasıdır. Sunucu hızı konusunda servis sağlayıcısı seçerken bu kriteri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

1.2. Kaynak Kodu: 

Etkili bir kaynak kodu, web sitesi performansının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir. Google bot’un siteyi dizine eklemesini kolaylaştırmak için gereksiz işlevler veya kod bölümleri genellikle kaldırılabilir veya diğer öğelerle birleştirilebilir. Gereksiz kaynak kodları sitenizin açılış hızını düşürdüğünden dolayı otorite puanı da beraberinde düşeceğinden site içi optimizasyonda ve SEO çalışması esnasında dikkate alınması gereken bir nokta da tema kaynak kodlarıdır. 

1.3. IP Adresleri:

İdeal olarak, her web sitesi projesi için her zaman benzersiz bir IP adresiniz olmalıdır. Bu, Google’a ve diğer arama motorlarına web sitenizin benzersiz olduğu sinyalini verir.

2- İçerik Optimizasyon

İçerik dediğimiz sadece sayfa içindeki başlıklar,metinler ve görseller direk ilk aklınıza gelmemelidir. Alt etiketler veya meta açıklamalar gibi başlangıçta görünmeyen öğeleri de içermektedir. Öncelikle başlıklar halinde incelemeniz ve analiz etmeniz gerekenleri maddeler halinde belirleyelim, ve sonrasında detaylı bir şekilde birlikte site içerik optimizasyonu bilgilerini inceleyelim.

 • Metinler
 • Metin Başlıkları (H etiketleri)
 • Görseller (Resim, gif vb.) 
 • Videolar
 • Meta Etiket (Açıklamalar)
İçerik Optimizasyon

2.1. Metinler:

Metin optimizasyonunun amacı her zaman sadece bir anahtar kelime üzerine kurulu kalmayıp, aynı zamanda diğer anahtar kelime kombinasyonlarını ile tüm anahtar kelime bulutlarını mümkün olan en iyi şekilde ve orantılı olarak yerleştirilmiş bir içerik oluşturmak olmalıdır. Ayrıca yazılar yalnızca arama motorlarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde optimize etmek artık yeterli değil, bu konuda kullanıcı dostu olmanızı öneririz.

2.2. Metin Başlıkları:

Yazınızdaki tüm paragraflar, sıralama işaretli listeler, h başlık etiketleri ve tek tek metin kelimeleri veya kelimelerin kalın veya italik nasıl yazıldığını kapsayan kısımdır. 

2.3. Görseller (Grafikler):

Görseller SEO için ciddi etki sağlayan içerik türüdür. Site ve sayfa içerisindeki tüm resimler iyi optimize edilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Görseller yani doğru kullanılan kopya olmayan resimler içeriğinizin ön plana çıkması ve Google’ın görsel arama sonuçlarında listelenerek kendi başlarına SEO etkisi yaratabilir. Bir web sitesinde görseller ne kadar kaliteli ve dikkat çekici olursa, kullanıcıların sitede daha uzun kalmasının yanı sıra güven oluşturmada etkili bir faktördür. Site hızı ve SEO performansı açısında tüm site içerisindeki görsellerin analiz edilerek tekrar boyutları optimize edilmesini öneririz.

2.4. Videolar:

Resimler için verdiğimiz yukarıdaki çoğu bilgi videolar için de geçerlidir. SEO uzmanı ve web yöneticileri, sayfalarında sunulan görsel-işitsel içeriğin kullanıcılar tarafından gerçekten görüntülenebilmesini sağlamaya özellikle dikkat etmelidir.

2.5. Meta Etiketler (Açıklamalar)

Site sıralama ile ilgili bir sayfada meta başlıklar ve arama motoru sonuç sayfalarındaki (TO) “tıklama oranı” nı etkileyen bir diğer etken ise meta açıklamalardır. Sayfa içi optimizasyonunun iki önemli bileşenidir. Kullanıcılar tarafından hemen görünmeseler de, yine de içeriğin bir parçası olarak kabul edilmektedir.Yazılar ve görseller sürekli optimize edilmeleri gerekir. Bu, kapsamda metin konuları ile meta etiketlerinde kullanılan anahtar kelimeler arasında yakın ilişki olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

3- Kalıcı ve Dahili Bağlantılar (URL) Optimizasyon

Kalıcı ve dahili bağlantılar, arama motorlarının sitenize gönderdiği ziyaretçi botları yada listeleme sonucu siteye gelen kullanıcıya rehberlik ederken, ayrıca rahat gezinmesinin yanı sıra başka bilgilere de kolayca ulaşmasını sağlar. Kalıcı bağlantılar, SEO optimizasyonun da ciddi etki sağlayan faktörlerden biridir. Kalıcı url bağlantıları ve dahili sayfa bağlantılarını sık sık analiz ve sonrasında optimize etmenizi öneririz.

 • Menü Site Harita Yapısı ve Tarama
 • Kalıcı Url Bağlantılar
 • Dahili İç ve Harici Dış Bağlantılar
Kalıcı ve Dahili Bağlantılar (URL) Optimizasyon

3.1 Menü Site Harita Yapısı ve Tarama:

Siteniz de menüleri ve alt sayfaları oluştururken dikkatlice url yapılandırması ve bir web sitesi hiyerarşisinin en fazla dört seviye içermesi önemlidir. Menü de ne kadar az seviye varsa, bir bot veya kullanıcı tüm alt sayfalara bir o kadar hızlı erişebilir ve tarayabilir. Bu size SEO açısından ciddi etki ve fayda sağlar.

3.2 Kalıcı Url Bağlantılar: 

Arama motorları tarafından kullanıcı dostu site url yapısı kullanılıp kullanılmadığınızı google botları, mevcut URL’lerin mantıksal olarak birbirleriyle ilişkili olup olmadığını kontrol eder. Bu nedenle gereksiz yazıları veya benzer kopya yazılar ile url yapısı oluşturmak SEO da yükselmenizin önüne geçeceğini bilmenizi isteriz. Google SEO açısından sizden kullanıcı dostu ve fayda sağlayan bilgi paylaşmanız kriterleri arasında olduğunu unutmayınız. Hatalı ve kırık bağlantı linklerini bularak, tespit etmeli ve url yapınıza göre optimize etmelisiniz.

3.3 Dahili İç ve Harici Dış Bağlantılar:

Sayfa içerisinde kullandığınız, sayfalar arası bağlantı linklerini orantılı olup olmadığını analiz etmeli ve çok fazla sayfa içerisinde kullanılacak dahili iç bağlantı SEO açısında pek faydalı olmayabilir. Ayrıca burada sadece url optimize sayfa içerisinde değil, backlink çalışması ile dış bağlantı yaptığınızda veya kendiliğinden başka sitelerden gelen zararlı bağlantı linkleri site içi optimizasyon açısından sıkça takip etmeli ve optimize etmelisiniz. 

4- Tasarım Optimizasyon

Günümüz teknolojisi ile birlikte dijitalleşen Dünya, arama motorlarının site sıralaması sonuçlarında, site hızı ve kullanıcı dostu siteleri yer vermesi web site tasarım optimizasyonunu da SEO açısından önemli hale getirdi. Tasarım optimizasyonu özellikle

 • Mobil Optimizasyon
 • Dosya Boyutu Optimizasyon 
 • Eklenti Optimizasyon
Tasarım Optimizasyon

4.1. Mobil Optimizasyon: 

Gelişen teknoloji ile birlikte hızla büyüyen dijital sektör, beraberinde arama motoru kriterlerinde ciddi değişikliğe neden oldu. Bu da SEO açısından masaüstü kullanıcısı ön planda iken son yıllarda ise, web sitelerinden beraberinde mobil uyumluluk (amp) cep telefonu ve tablet kullanıcı dostu olması beklenmektedir. Bu neden eski flash site sahipleri veya geç açılan siteler tarih olmaya başladı. Arama motorları site sıralaması açısından mobil optimizasyonun (site hızı ve mobil uyumlu) olmasının önemi büyük olduğu da kadar, SEO da etkisi çok ciddi olduğunu söyleyebiliriz. 

4.2. Dosya Boyutu Optimizasyon:

Çok büyük resim, video ve grafikler, bir sayfanın açılış süresini uzatır ve site hızını önemli ölçüde düşürür. Sayfa içi optimizasyonlarının bir parçası olarak, SEO uzmanları ve grafik tasarımcıları dosya boyutlarını olabildiğince küçük tutmalı veya eklentiler ile optimize birleştirme yaparsa, Google SEO çalışmasına ciddi katkı sağlar. 

4.3. Eklenti Optimizasyon: 

WordPress kullanıcıları özellikle SEO çalışması yaparken, gereksiz ve kullanmadığı veya performans açısından fayda sağlamadığını düşündüğü eklentileri kaldırmalı yada optimize etmelidir. Eklentiler SEO etki sağladığı kadar dosya boyutları nedeniyle yada birbiri ile çakışması sonucu WordPress SEO yu kötü olarak etikeler.

Web site içeriği yada optimizasyon konusunda, 2021’de google site sıralaması için sitelerinizde kullanıcı açısından site performansı ve SEO yaparken aşağıdakileri göre yapmanızı tavsiye ederiz.

 • Kullanıcı deneyimi
 • Hemen Çıkma Oranı ve Bekleme Süresi
 • Arama Amacı
 • Sayfa yükleme hızı
 • Tıklama oranı

WORDPRES SEO ve “Markanız için daha fazlasını ister misiniz?

Aşağıdaki WordPress SEO linkine tıklayarak hızlıca aradığınız bilgiye sahip olabilirsiniz.

WordPress SEO SEO