WordPress Site Hızlandırma

WordPress Hızlandırma

Google site sıralaması sonuçlarında birinci sayfa veya üst sıralara yükselmek isteyen, WordPress site sahipleri için site hızlandırma, SEO açısından çok ciddi rol oynamaktadır.

Google, arama motoru SEO algoritma temelleri arasında “site hızı” önemli bir kriterdir. Bu konuda yerli yada yabancı seo uzmanı veya ajansları farklı görüşlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, google site sıralaması sonuçlarını etkileyen seo kriterlerinden birini SEO kılavuzu yazısında “sayfanızın hızlı yüklenmesini ve mobil uyumlu olmasını sağlayın.” diyerek açıklamıştır. Site hızı ve sayfa açılış hızı, WordPress SEO açısından ne kadar büyük öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu, makalemizde site hızı nasıl artırılır ve WordPress SEO çalışması yapmaya yeni başlayan veya seo danışmanlarına, site hızlandırma ile ilgili hangi wordpress eklentileri yüklenmeli vb. önemli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İçindekiler

WordPress Site Performansı Temelleri 

 1. WordPress Site Hızını Neden Artırmalısınız?
 2. Sayfa Açılış Hızı Neden Önemlidir?
 3. WordPress Site Hız Testi Nasıl Yapılır?
 4. Sayfa Açılış Hızı Nasıl Kontrol Edilir?
 5. WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?
 6. WordPress Sayfa Açılış Hızını Etkileyen Faktörler Nedir?
 7. En İyi WordPress Site Hızlandırma (Performans Artırma) Eklentileri Nelerdir?

Adım Adım (WP Eklentiler İle) WordPress Site Hızlandırma

 1. Görsel Optimizasyon Eklentisi
 2. Veritabanı Temizleme Eklentisi
 3. CDN Eklentisi
 4. JS / CSS Eklentisi

WordPress Site Performansı Temelleri 

1-WordPress Site Hızını Neden Artırmalısınız?

Google arama motoru site sıralaması sonuçlarını belirleyen, yapay zeka algoritmalarına tanımlanan SEO temellerinin en başından website hızı, sayfa açılış hızı ve kullanıcı deneyimi sağlayan SEO dostu siteler olduğunu öncelikli olarak bilmelisiniz. Google arama sonuçlarında üst sıralara yükselme için WordPress site ve sayfa açılış hızını artırmalısınız.

WordPress woocommerce tabanlı bir e-ticaret site sahibiyseniz, site hızlandırma işlemi sizin için olmazsa olmazlardan biri olmalıdır. Satış ve karınızın artması için, site hızı müşteri açısından ciddi rol oynamaktadır.

2-Sayfa Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Diğer arama motorları ve (Google) kullanıcı açısından fayda sağlayan hızlı açılan sayfalara sahip siteleri genellikle arama sonuçlarında birinci sayfalarda gösteriyor. WP sitenizin SERP (Search Engine Results Page) yani “arama motoru sonuç sayfaları” yani site sıralaması sonuçlarında üst sıralarda görmek istiyorsanız, sayfa açılış hızı arama motorlarında SEO açısından önemlidir.

Kullanıcı dostu, İyi bir WordPress site ve sayfa açılış hızı 2.0 altında olmasına dikkat etmenizi öneririz.

3-WordPress Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Wp site hızı nasıl ölçülür? ile ilgili hangi noktalara dikkat etmelisiniz. Bu başlık altında önemli ipuçları ile kullanmanız gereken uygulamalar konusunda bilgiler vereceğiz. 

Genellikle SEO ya yeni başlayanlar, sitelerinde bir yavaşlık hissetmediği için web sitelerinin hızının iyi olduğunu düşünebilirler. Bu, tabiki çok büyük bir hata olduğunu bilmelidir. Site hızı ölçümü yapmadan, sitelerinin iyi olduğunu değerlendirmeleri site sahiplerine kullanıcı kaybı olarak geri dönmektedir.

WordPress Site Hızı Testi Ölçme Araçları;

Genellikle sayfa ve site hızı yani sayfa yüklenme süreleri genellikle sitelerin ana sayfaları ile ölçülmektedir. Bu nedenle diğer sayfalarınızın açılış hızını ayrı ayrı analiz etmenizi öneririz.

4-WordPress Sayfa Açılış Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Bir üst başlıktaki site hızı testi kullanarak ve seo analiz araçları kullanarak İyi bir sayfa yükleme süresi için sayfa içi optimizasyon yaparak, 2.0 saniyenin altında bir açılış hızı ile başarı elde edebilirsiniz. Maksimum performans için olması gereken 1.3 civarında olup, 2 ve altındaki oranlar site sıralaması sonuçlarında yer almanızı sağlar.

5-WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Şimdi, tabiri caizse zurnanın zırt dediği değil! ama google arama motoru algoritmalarının SEO için “site hızı veya hızlandırma” dediği yerdeyiz.

WordPress site hızlandırma nasıl yapılır? ile ilgili belki bir çok yazı okuduğunuzu varsayalım. Hepsini ayrı bir yerde tutun ve şimdi anlatacaklarımızı bekleyin.Wordpress hızlandırma yapmaya çalışırken en çok yapılan hataları ve site hızlandırma nasıl yapılır için size önemli bilgilerle birlikte ipuçları vereceğiz.

WordPress hızlandırma işlemlerine başlamadan önce “site hızı testi” yaptığınızı ve hataları bulduğunuzu düşünerek konuyu anlatmaya başlıyoruz.

WordPress Site Hızını Neler Yavaşlatır?

WordPress sitesi geç sayfa açılışı ve site yavaşlamasının başlıca nedeni şunlardır:

 • Web Barındırma:site sunucuları doğru şekilde yapılandırılmadığında sitenizin hızı yavaşlar.
 • Hatalı Tema Yükleme ve Kullanımı: doğru tema seçilmemesi veya tema yüklerken hatalı yüklenmesi de site hızını yavaşlatan etkenlerden biridir.
 • Gereksiz ve Güncel Olmayan Eklentiler; wordpress sitenizdeki gereksiz ve güncel olmayan eklentiler sitenizi yavaşlatır.
 • Hatalı Görsel Yükleme; sitenizde kullanmış olduğunuz görsellerin uygun formatta ve boyutta olmaması veya optimize edilmemesi sitenizi yavaşlatan kriterlerden bir diğeri diyebiliriz.
 • Harici Komut Dosyaları: reklamlar, yazı tipi yükleyici gibi harici komut dosyaları web sitesi performansını düşürür.
 • PHP Sürümü: eski ve güncel olmayan PHP sürümleri sitede yavaşlatır.
 • WordPress Yapılandırması: WP siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuza aşırı yüklenmesi sonucu site performansı düşer.

Bu, bahsettiğimiz kriterleri optimize ederek WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. 

Site hızlandırma ve sayfa açılış hızını artırmak için neler yapmalısınız, hangi wp eklentileri kullanmalısınız gibi önemli bilgileri, kapsamlı bir şekilde şimdi yazımızın devamında ise bunları paylaşacağız

6-WordPress Sayfa Açılış Hızını Etkileyen Faktörler Nedir?

 • WordPress Site ve Tema Eklentilerini Güncel Olmaması,
 • Aşırı Büyük DOM Boyutu,
 • Kritik İstek Zİncirleri,
 • Gereksiz CSS Kullanımı,
 • Arka Planlar,
 • İçerik Dağıtım Ağı CDN Kullanılmaması,
 • JS / CSS Boyutları,
 • Tüm Kaynaklar İçin HTTPS/2 kullanılmaması,
 • Hatalı görsel formatı ve boyutları,
 • Veritabanının optimize edilmemesi,
 • En Son Güncel PHP Sürümlerini Kullanılmaması,
 • Kullanılmayan JS / CSS’ler
 • Web sunucuları,
 • Emojiler,
 • Kaydırıcılar,

Hatalı tema kullanımı ve seçimi vb. konular web sitesi açılış hızını etkileyen önemli faktörlerdir.

7-En İyi WordPress Site Hızlandırma (Performans Artırma) Eklentileri Nelerdir?

 • WP Görsel Optimizasyon Eklentileri
 • WP Veritabanı Temizleme Eklentileri
 • WP CDN Eklentileri
 • WP JS / CSS Eklentileri
 • WP Gönderi Revizyon Eklentiler ile;

%100 performans garantili WordPress hızlandırma yapabilirsiniz. Gelin yazımızın devamında detaylı bir şekilde eklentiler ne iş yarar, nasıl faydalar sağlar beraber inceleyelim.

 

Adım Adım WP Eklentiler İle (Performans Garantili) Site Hızlandırma

1-Görsel Optimizasyon Eklentileri Kullanın!

WordPress site hızı açısında yada SEO yaparken sitenizin hataları veya performans durumuna göre sadece bakın 1 tanesini kullanmaya dikkat edin, mümkün olmadıkça eklenti kullanmaktan kaçınmanızı öneririm. Gereksiz ve fazla eklentiler site hızını artırmaz, aksine düşürür.

 • WP Optimole
 • WP Imagify
 • WP EWWW Image Optimizer
 • WP ShortPixel Image Optimizer
 • WP Compress JPEG & PNG images by TinyPNG
 • WP Smush Image Compression and Optimization

Bu, bahsettiğimiz wordpress görsel optimizasyon eklentileri yüklemeden önce başka alternatifler deneyebilirsiniz.Her WordPress site mutlaka buradaki eklentileri kullanmak zorunda değildir. Tavsiye ettiğimiz veya önerdiğimiz wp görsel optimizasyon eklentilerini deneyerek sitenize fayda sağlayın. 6 sınıda yükleyim, daha iyi performans sağlayacağınız düşüncesinden uzak durun. Ayrıca bazı eklentiler sistemsel çakışacağı için yüklemenize izinde vermeyecektir.

2-WP Veritabanı Temizleme Eklentisi Kullanın!

Veritabanı, wordpress sitenizin tüm içeriğinin ve ayarlarınızın depolandığı yerdir. Web sitenizden daha iyi performans almanız için doğru veritabanı temizleme eklentisi kullanmanız gerekir. WP sitenizde eklentilerden kaldırdığınızı düşündüğünüz ve veritabanından temizlemediğiniz eklentiler bile sitenizin yavaşlamasına veya düşük performans göstermesine neden olabilir. 

Bu, veritabanı temizleme optimizasyonu eklentilerini size öneririz.

3-WP CDN Eklentisi Kullanın!

İçerik dağıtım ağı veya CDN; kullanıcının coğrafi konumuna göre web sitelerinden önbelleğe alınmış statik içerik sağlayan bir sunucu ağıdır. CDN, bir WP barındırma hizmeti değildir. CDN ile WordPress site nasıl hızlandırabilirim, sorunuzun cevabını aşağıdaki eklentilerden biri kullanarak alabilirsiniz.

 • WP MaxCDN
 • WP Sucuri
 • WP Cloudflare
 • WP StackPath
 • WP KeyCDN
 • WP Rackspace

4-WP JS/CSS Eklentisi Kullanın!

Hem JavaScript, hem de CSS kodlarını küçültmek veya düzenlemek için, “Better WordPress Minify” isimli eklentiyi kullanabilirsiniz.

Web Site Hızı Performansı İçin (Gelişmiş) Site Optimizasyonu

 1. WordPress Site ve Tema Eklentilerini Güncelleyin
 2. Aşırı DOM Boyutu Optimize Edin
 3. Kritik İstek Zİncirlerini Azaltın
 4. CSS Kullanmaktan Kaçının
 5. Arka Plan İşlemlerini Optimize Edin
 6. CSS Sprite Kullanın
 7. İçerik Dağıtım Ağı CDN Kullanın
 8. JS / CSS Küçültün
 9. Tüm Kaynaklar İçin HTTPS/2 yi Kullanın
 10. Animasyonlu Görseller İçin Video Formatı Kullanın
 11. Keep-Alive’ı Etkinleştirin
 12. Görselleri Küçültün, Yeni Nesil Formatları Kullanın
 13. Tüm Veritabanını Optimize Edin
 14. En Son Güncel PHP Sürümlerini Kullanın 
 15. Kullanılmayan JS / CSS Kaldırın
 16. Yazı Tipi Yüklenirken Metinlerin Görünür Kalmasını Sağlayın.
WordPress SEO