WordPress SEO

WordPress Nedir?

Wordpress en çok kullanılan (CMS) içerik yönetim arayüzüdür. WordPress, SEO ve kullanıcı dostu olmanın yanı sıra; GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış SEO uyumlu “İçerik Yönetim Sistemi” olarak da tanımlayabiliriz. Google ve arama motorları guncel istatistiklerine göre, Dünya ve ülkemizde en sık kullanılan blog sayfası ve arayüz olarak %35 -40 gibi ciddi oranlarda WordPress kullanılmaktadır. 

WordPress SEO dostu olmasının en büyük nedeni ise, en popüler arama motoru Google ve diğer arama motorlarının site sıralaması konusunda WordPress’İ kullanıcı dostu olarak kabul görmesidir. SEO uyumlu olması ise ekstra site sahiplerine fayda sağlamaktadır.

WordPress ile kurulan her site arama motorları ve google site sıralaması sonuçlarında, birinci sayfa yada sırada olacak anlamına gelmez. Arama motoru optimizasyonu, yanı sıra arayüzün ihtiyacı olan eklentilerle birlikte kaliteli web site içerik oluşturulmalıdır. 

Peki! sadece WordPress SEO, eklentiler ve kaliteli içerikle Google gibi popüler arama motorları site sıralama sonuçlarında birinci sayfa yada sırada olmanızı sağlar mı, bunu bir daha düşünmenizi ve makalemizi çok dikkatle takip etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi yazının devamında ise doğru, başarılı ve güçlü WordPress SEO nasıl yapılır ile ilgili önemli ipuçları paylaşacağız. 

WordPress SEO: Temel Kurulum Kılavuzu

WordPress, site kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren, doğru ve başarılı SEO nasıl yapabilirsiniz. Adım adım sizlere aşağıdada anlatırken küçük ipuçları da beraber vereceğiz.

  • Domain ve Hosting Seçimi 

WordPress site kurmak için öncelikle SEO uyumlu alan adı (domain) ve size ziyaretçi trafik, web site hızı, saldırı anında sizi koruyacak ve güvenlik açığı sorunu yaşatmayacağına inandığınız hosting servis sağlayıcısı ile çalışmaya dikkat ediniz.Site hızı ve alan adı gibi etkenler, WordPress SEO performansı ve optimizasyonu açıcısında önemli etki sağlar. Servis sağlayıcısı konusunda kafanız biraz karışabilir, fakat size Türkiye’de güvenilir domain ve hosting servis sağlayıcı hakkında bir kaç tavsiye sunabiliriz. Ayrıca alan adınızı servis sağlayıcınızdan almanızı öneririz.

  • WordPress Tema Seçimi ve Kurulumu 

Google SEO açısından wordpress tema kurulumu ve seçimi dikkat etmeniz gereken ince noktalardan biridir. WordPress site kurulumu yaptığınız da arayüz size kendisinin belirlediği ve pek kullanmak istemeyeceğiniz 3 alternatif tema ile kurulu karşınıza gelmektedir. Fakat bu temaların dışında wordpress sizlere kullanabileceğiniz, ÜCRETSİZ! yüzlerce alternatif tema yükleme fırsatı da sunuyor. Tema seçimi neden önemli olduğunu ise sizlere kısaca açıklayalım; her temanın kendine özgün fayda sağlayacağı tasarımı, maksimum site hızı, optimizasyon özelliği vardır. Her wordpress teması SEO da başarılı olacak diyemeyiz. %100 performans ve SEO ile birlikte mobil uyumlu olan binlerce hazır tema satın alarak wordpress arayüzüne ekleyerek kullanabilirsiniz. Temanızın SEO uyumu kadar mobil uyumlu olmasına da dikkat etmeniz konusunda küçük bir ipucu da verebiliriz.

  • WordPress SEO Eklenti Seçimi ve Kurulumu

WordPress tema kurulumu tamam ise, şimdi sıradaki işlem SEO için ciddi derece de önemli olduğuna inandığımız, WordPress SEO eklentilerden birini kurmanızı olacak, burada dikkat etmeniz gereken ne kadar çok eklenti kurarsam daha hızlı SEO çalışması yaparım, kesinlikle aklınızdan bile geçmesin. SEO eklentilerinden sadece bir tanesini kurmanızı tavsiye ederiz. Birden fazla WordPress SEO eklentisi size fayda değil, zarar verecektir. Genellikle ücretsiz olarak sunulan wordpress eklentiler belirli bir seviye de sizlere destek olur. Daha iyi performans ve SEO optimizasyonu için ücretli olarak sunulan PRO versiyonlarını satın alarak kullanmanızı öneririz.

  1. All in One SEO Pack (Önerilen)
  2. Yoast SEO (Önerilen)
  3. Rank Math

WordPress SEO, için yazı veya makale paylaşmaya başlamadan önce tüm ayarlarınızı doğru yapmayını unutmayınız. Kalite web sitesi içeriği kadar SEO optimizasyonu için doğru eklentileri seçerek kurmanız da bir o kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. 

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılmalı?

a) All in One SEO Pack Eklentisi:

Genellikle kullanıcılar deneme sürümü kullanmaktadır. Fakat güçlü ve başarılı WordPress SEO ve All in One SEO Pack en etkili şekilde verim almak için PRO sürümünü satın alarak kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Yazımızın başlarında bilgilendirme yapmıştık, yine de bu bilgiyi tekrar vermek isteriz. Kesinlikle faydalı olur düşüncesi ile birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmayınız. Birden fazla SEO eklentisi çakışır ve iki farklı site haritası oluşturacağından dolayı size fayda değil, seo çalışmanıza zarar verebilir.

WordPress SEO eklentisi ve diğer SEO ya destek verecek eklentileri yüklemek çok basittir. Her yüklediğiniz eklentinin ayarlarını doğru şekilde yapmaya özen gösteriniz. Her eklenti kurulumu arasında zaman geçmesini bekleyerek yeni eklenti yüklemesi yapın ve ardından, SEO analiz uygulaması araçları ile performans durumuna göre siteye eklenti kurulumu yapmanızı öneririz.

WordPress SEO, için en çok kullanılan ve önerilen All in One SEO Pack ve Yoast SEO eklentileridir.İki eklentiyi kesinlikle bir arada kullanmayın! Bu yazımızı takip ederek birazdan sizlere en doğru ve başarılı SEO sonuçları alabilmeniz için All in One SEO Pack eklenti ayarlarını nasıl yapabilirsiniz. Detaylı ve resimli bir şekilde yazımızın devamında anlatarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. 

b) WordPress SSL ve Domain Ayarı (SEO):

Cpanelden yada panelinizden ilk defa WordPress kurulumu yaparken ve WordPress genel ayarları kısmından SEO çalışmanıza etki sağlayacak olan SSL sertifikası (http – https) ayarı ve (https://www.rivalde.com –  https://rivalde.com) seçeneklerine dikkat etmenizi önermekteyiz. Sİte kurulumu yaparken veya yaptıktan sonra, genellikle servis sağlayıcısı firmaları otomatik olarak yüklüyor, fakat kendiniz yapıyorsanız ise SSL (https) eklemeyi unutmayınız. Aşağıdaki örnekteki gibi farklı oluşturmanız WordPress SEO çalışmanıza kötü etkileyebilir.

c) Site Başlık ve Slogan (SEO):

Site başlığı bir nevi anahtar kelime görevi görür. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekenlerden biri de wordpress site başlığı olmaktadır. Sektörünüz yada en çok aranan bir aranan anahtar kelimenize burada yer vermelisiniz.

d) Kalıcı Bağlantılar ile Google Site Sıralaması Listeleme (SEO):

Doğru url yapısı için kalıcı bağlantılar bölümünden WordPress SEO, çalışmasına göre genel ayarlar bölümündeki “kalıcı bağlantılar” seçeneği seçilerek url yapınızı ve site haritası yapınızı şekillendirebilirsiniz.

Resimdeki seçeneklerden SEO için size uygun olan birini seçerek site haritası ve url yapısını belirleyebilirsiniz.

Örneğin; özel yapı seçerseniz %postname% seçeneği ile site url yapısı: https://siteadresiniz.com/wordpress-seo şeklinde olacaktır. %category%+%postname% seçerseniz ise site url yapısı: https://siteadresiniz.com/category/wordpress-seo şeklinde oluşacaktır.

WordPress SEO (All in One SEO Pack) Ayarları 

WordPress SEO ayarı yaparken, genel ayarlar site başlığı ve All in One SEO Pack ana sayfa başlığı aynı olması önerilir.

1-) İçerik Türü (SEO):

Google SEO arama sonuçları ve site sıralaması için ciddi fayda sağlayacak bölümlerden biridir. Burada site de paylaştığınız yazıların dışında, görsel arama sonuçlarında ise öne çıkmak istiyorsanız. Ortam / Ekler arama sonuçlarında yer almasını istediğiniz seçenekleri seçebilirsiniz. Örneğin; aşağıdaki görsel de biz sizlere, arama sonuçlarında blog yazıları ve diğer sayfaların gözükebileceği ayarı gösterdik Siz dilerseniz diğer seçenekleri de SEO çalışmanıza göre kullanabilirsiniz.

2-) WordPress Sitenizi Google Search Console Doğrulayın! (SEO):

SEO çalışmanıza destek olmak için mutlaka sitenizi, Google Search Console doğrulayın. (Önerilen) Google hesabınız var ise hesabınızdan google search console giriş yaparak yeni hesap açabilirsiniz. Aktif hesabınız var ise site ekle ile doğrulama yapabilirsiniz. Google Search Console doğrulama nasıl yapılır? bilmiyorsanız. Blog sayfamızda ki bilgilendirme amaçlı paylaştığımız makelemizden takip edebilirsiniz.

!Site Kit by Google eklentisini, eklenti yükle ile wordpress sitenize ekleyerek daha hızlı ve kolayca Google Search Console Doğrulama yapabilirsiniz.

3-) XML Site Haritası Ekleme (SEO):

Doğrulama işleminden sonra ise mutlaka, All in One SEO Pack ayarlar bölümünden XML site haritası linki oluşturarak sitenizadı.com/sitemap.xml linki dosyanızı, Google Search Console site haritası ekle bölümünden eklemenizi öneririz.

WordPress SEO Önemli İpuçları: Site Optimizasyon ve Performans

WordPress SEO temel kurulum ayarlarınızı tamamladıktan sonra artık arama sonuçlarında, sitenizin site sıralamasına girmesi için yapılması gerekenlerin bilgisini sizlere paylaşacağız. Tek başına wordpress site kurulumu, eklenti eklemek veya ayarları doğru yapmanız, sizi google birinci sırada yada sayfada çıkaracak diye bir garanti söz konusu olmadığını bilmelisiniz.

WordPress SEO site optimizasyonu ile birlikte site sıralaması için, bilmeniz gereken önemli ve kritik ipuçları neler, gelin yazımızın devamında birlikte inceleyelim.

  • Anahtar Kelime Analizi ve Tespiti (SEO):

Siteniz için makale ve sayfa oluşturmaya başlamadan önce içerik için yazınızın konusunu belirleyerek, ihtiyacınız olan “anahtar kelimeleri” genellikle ÜCRETSİZ olduğu için google kullanıcılarına destek olmak adına sunduğu, SEO araçlarından biri olan “google anahtar kelime fikirleri ve planlama” uygulaması sayesinde kolayca tespit edebilirsiniz. Anahtar kelime kullanımı SEO da ciddi önemli olduğu kadar, orantılı anahtar kelime kullanımı ile birlikte linkleme de orantılı yapılmalıdır.

Her şeyin fazlası zarar verir! sözünü hepimiz bir yerden duymuşuzdur. Burada da web site içeriği için bir makale veya yazı yazarken fazla anahtar kelime kullanmanın size faydası değil, zararı olabileceğini unutmayınız. 

Google de en popüler arananları veya sektörünüzle alakalı en çok aranan anahtar kelimeleri bulmak yada rakiplerinizin öne çıktığı anahtar kelimeleri tespit etmek için SEO başlıklı yazımız da bilgisini verdiğimiz, Ahrefs ve SEMrush araçları da sıkça kullanılan popüler uygulamalardır. 

  • Kaliteli ve Özgün Web Site İçerik Oluşturma (SEO)

WordPress SEO site optimizasyonu yaparken, google site sıralaması sonuçlarında, size üstünlük ve fayda sağlayacak bir önemli konuda sayfalarınız da yada blog için yazı yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer kriter ise güçlü web sitesi içeriği oluşturmanızı tavsiye ederiz. Web site içeriği ne kadar size özgün (doğal) olmakla birlikte, kullanıcıya kaliteli bilgi ve fayda saglarsa birinci sıralara yükselmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Kaliteli ve özgün web sitesi içeriği nasıl yazılır? diyorsanız. Şimdi sizlere sırası önemli kriterler neler, tek tek resimli olarak bilgisini vermeye çalışacağız. 

1-) Site Başlıkları, (Anahtar kelimelerinizden mutlaka bir tanesini içinde bulundurmalı ve kelime sayısına dikkat etmelisiniz.) 

2-) Site İçerik Başlıkları, ( H1-H2-H3 heading etiketleri sırası ile kullanmaya özen göstermelisiniz! Kopya yazılardan uzak durmanızı öneririz.)

3-) Giriş Yazısı, ( İlk 200 kelime de dikkat çekerek yazınızın okunmasını sağlamalı ve tek yada 3-4 kelimeden oluşan anahtar kelimeye yer vermelisiniz)

4-) Görsel Kullanımı, yazınızda en az 1 tane olmak kaydı ile fazla olmamakla birlikte yazınız ile orantılı kullanmanızı öneririz. Ayrıca görsellerinizin size ait olmasına ve alternatif metin, başlık, alt yazı, açıklama kısmına anahtar kelimelerinizi, WordPress SEO çalışmanıza göre uygun şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

5-) Dahili Link Kullanımı,

Siteniz de yazılarınız arasında alaka düzeyine göre, linkleme çok fazla kullanmadan anahtar kelimeleri de ön plana çıkaracak şekilde yazılarınızı linklerle veya butonlar ile birbirine yönlendirme yapmanızı öneririz. Örneğin; aşağıdaki backlink yazımızdaki görseldeki bulunan buton yada anahtar kelimeye link vererek yapabilirsiniz. WordPress SEO backlink nasıl yapılır, diyorsanız. RİVALDE SEO Ajansı sayfamızdaki çözümlerimiz kısmındaki backlink yazımızı okuyarak detaylıca bilgi bulabilirsiniz.

 

WordPress SEO İle Ne Başardığınızı Görmeye Hazır mısınız?

Ve belki günler, haftalar veya aylardır uğraştığınız yada emek verdiğiniz, WordPress SEO çalışması nasıl gidiyor diye merak etmeye başladınız mı? Google url denetimi yapmak için site sıralaması ve listenme durumunuzu göre için google arama çubuğuna site:siteadresiniz.com – site://https:siteadresiniz.com yazarak listelenmeye başlayan yazıları, etiketleri ve görsellerinize ait url yapısını görebilirsiniz.

WordPress ile SEO yapmak ne kadar hızlı ve kolay olduğunu, sizde artık biliyorsunuz…

SEO ve “Markanız için daha fazlasını ister misiniz?

Aşağıdaki SEO linkine tıklayarak hızlıca aradığınız bilgiye sahip olabilirsiniz.

Google SEO SEO WordPress Site Hızlandırma